Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców rośnie. Czy w powiecie grodziskim i nowotomyskim powstaną punkty pobrań?

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Anna Borowiak
Anna Borowiak
pixabay
Zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców jest coraz większe. Na portalach społecznościowych możemy dostrzec wiele apeli. Jednak w pobliżu, punktów pobrań brakuje, a najbliższy z nich znajduje się w Poznaniu.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu cały czas apeluje o osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Takich apeli znajdziemy mnóstwo także na portalach społecznościowych, gdzie rodziny, znajomi chorych wręcz błagają o oddawania osocza dla swoich bliskich. Osocze jest nieocenione w walce z koronawirusem. Zawiera przeciwciała, które przy ciężkich i zagrażających życiu objawach zakażenia, może uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi.
Jednak nie każdy może oddać osocze. Kandydat musi spełnić kilka bardzo ważnych warunków. Są to osoby, które:

  • spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)
  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji
  • osoby, które, przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz minęło 18 dni od zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),
  • które nie miały stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał
  • są w wieku 18-60 lat, dawcy wielokrotni są przyjmowani do 65 roku życia,
  • wyrażą pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Najbliższy punk pobrać osocza ozdrowieńców

W zachodniej części Wielkopolski, separatory osocza znajdują się w dwóch miejscach – Lesznie oraz w Poznaniu. Mieszkańcom powiatu nowotomyskiego oraz grodziskiego, może sprawiać trudność dojechanie do Poznania i oddanie osocza tam. W rozmowie z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Krzysztofem Olbromskim dowiedzieliśmy się, że są plany utworzenia punktów pobrania osocza w kilku dodatkowych miastach, jednak na liście nie znalazł się Nowy Tomyśl oraz Grodzisk.

- Oddziały terenowe nie działają pełno-etatowo. Takie oddziały są przygotowane tylko i wyłącznie, żeby pobierać krew pełną

– informuje nas Krzysztof Olbromski.

Zapytaliśmy więc o możliwość utworzenia autobusu, na wzór tego, w którym można oddawać krew. Jest to jednak dużo większe przedsięwzięcie, niż mogłoby się wydawać.

- Na chwile obecną robimy rozeznanie. W autobus musi wejść separator zupełnie innej klasy. Taki, który byłby przystosowany do pobierania akcyjnego

– mówi dyrektor RCKIK w Poznaniu.

Informuje nas także, że pobieranie osocza trwa między 45 minutami, a 1 godziną, dlatego wielkość autobusu utrudniałaby ustawienie sprzętu lub wymagałaby przerobienie całego wnętrza autobusu.

- Staramy się jak najszybciej zwiększyć ilość miejsc, w których będzie można oddawać osocze. Przymierzamy się także do umożliwienia oddawania osocza w Poznianiu w soboty i niedziele

– mówi.

Jak powiedział Krzysztof Olbromski, całe zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców w całym województwie jest zabezpieczone i każde z zamówień jest realizowane.

Sytuacja w powiecie nowotomyskim

W powiecie nowotomyskim, Starostwo Powiatowe jest gotowe sprowadzić pojazd, który mogłyby mobilnie pobierać osocze od ozdrowieńców. W rozmowie z dyrektorem szpitala, Tomaszem Przybylskim, dowiedzieliśmy się, że chwilowo lekarze nie zgłaszają braków osocza, a Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu w pełni zaopatruje szpital. Marcin Brambor, wicestarosta powiatu nowotomyskiego, informuje nas jednak, że jeśli pojawi się jakikolwiek znak, który mówiłby o zapotrzebowaniu na osocze, pomogą szpitalowi i spróbują ściągnąć punkt mobilny do Nowego Tomyśla.

Powiat grodziski

Na razie nie ma możliwości oddania osocza w żadnym punkcie na terenie powiatu grodziskiego. Ordynator oddziału internistyczno-kardiologicznego grodziskiego szpitala wskazuje, że to skomplikowana technicznie procedura, dlatego osocze pobierane jest tylko w dwóch punktach w Wielkopolsce – w Lesznie i Poznaniu, które muszą spełnić szereg wymagań. - Można to zorganizować w taki sposób, żeby grupa osób mogła oddać osocze dla pacjentów konkretnego szpitala i o takiej formie na tę chwilę myślimy. Leczenie osoczem daje duże nadzieje, choć nie ma jednoznacznych dowodów, że taka forma jest skuteczna, są opisy przypadków, które pokazują, że po jego podaniu stan pacjentów się poprawia- tłumaczy lek. med. Jerzy Wierzchowiecki.

Jak dodaje, pacjenci grodziskiego szpitala nie są na razie leczeni w taki sposób, ale trwają procedury, które mają to umożliwić.

- Wystąpiliśmy do komisji etycznej w Poznaniu o zgodę na podawanie osocza pacjentom. Złożyliśmy wniosek, opisaliśmy specyfikę szpitala i naszej pracy. Na początku grudnia komisja będzie analizować tę sprawę

- wyjaśnia.

Kwestie ewentualnej możliwości oddawania osocza w powiecie grodziskim, jak mówi nasz rozmówca, będą rozpatrywane przez dyrekcję szpitala.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto