Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, działające w szpitalu im Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, działające w szpitalu im

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, działające w szpitalu im. Degi to miejsce unikatowe w skali kraju (© Fot. Waldemar Wylegalski )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

235 młodych osób z mózgowym porażeniem dziecięcym skorzystało już z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych poprawiających umiejętność chodzenia. W otwartym na początku roku Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji korzystają z najnowocześniejszego sprzętu i metod.

  •  

    Skomentuj

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, które otworzyło swoje podwoje dla pacjentów przy Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu to miejsce unikatowe w skali kraju. Znalazł się tutaj najnowocześniejszy sprzęt i zastosowano najbardziej innowacyjne rozwiązania służące poprawie umiejętności chodzenia osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza niepełnosprawnościami natury neurologicznej.

Urządzenia takie jak bioniczny egzoszkielet czy lokomat odpowiednio zaprogramowane poruszają ciałem pacjenta, symulując niemal dokładnie naturalne kroki osoby bez niepełno-sprawności.

- Ruch, taki jakim go widzimy zaczyna się w mózgu - wyjaśnia prof. Marek Jóźwiak, kierownik projektu. - Te nowoczesne urządzenia, którymi dysponujemy pozwalają nam, mówiąc w dużym uproszczeniu, nauczyć mózg właściwych wzorców schematów ruchowych. Takie urządzenia jak symulator zero G, pozwalający pozorować warunki pozbawione ciążenie, jak w kosmosie, sprawia, że ruch przychodzi łatwiej.

Zagrajmy w rehabilitację


Z trwających dwa tygodnie, bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych w Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji mogą skorzystać osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku od 5 do 21 lat z całej Wielkopolski.

Do końca lutego 2022 roku ma być ich łącznie 888. Dotąd z rehabilitacji skorzystało 235 osób. Ponad 400 jest zarejestrowanych na kolejne turnusy. Udział w nich jest nie tylko efektywny, ale też dla wielu ekscytujący.

- Wykorzystaliśmy możliwości, jakie daje wirtualna rzeczywistość - mówi prof. Marek Jóźwiak. - Wielu uczestników turnusów przychodzi do nas po prostu grać. Gdy ich umysł jest zanurzony w rzeczywistości gry komputerowej, w której zdobywa punkty, przechodzi na kolejne poziomy, rehabilitacja nie jest tak żmudna.

Tyle, że turnus w Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji to początek. By przyniósł efekt potrzebne jest kontynuowanie ćwiczeń po powrocie do domu, a nade wszystko motywacja pacjenta.

- Pierwszego dnia staramy się odnaleźć cel, który młody człowiek chce osiągnąć - relacjonuje prof. Marek Jóźwiak. - Może to być chęć pójścia na spacer z koleżankami, zatańczenia czy wykonania samodzielnie czynności samoobsługowej, do której dotąd była potrzebna pomoc. Ten właśnie cel jest siłą napędową.

W turnusach rehabilitacyjnych mogą brać udział pacjenci z całej Wielkopolski, spełniający kryteria medyczne


Z bliska i daleka


W dwutygodniowych turnusach rehabilitacyjnych ( na ogół ćwiczenia odbywają się od poniedziałku do piątku oraz w razie potrzeby także w soboty) mogą wziąć wszyscy pacjenci z Wielkopolski z porażeniem dziecięcym, o ile tylko spełniają kryteria medyczne. Najważniejszym z nich jest umiejętność chodzenia, także z pomocą drugiej osoby czy z wykorzystaniem sprzętu ortopedycznego jak kule, balkonik i tym podobne .

W przypadku pacjentów z miejscowości położonych dalej niż 30 km od Poznania w czasie turnusu pacjent i opiekun może liczyć na bezpłatne zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu i transport na zajęcia.

- Bardzo nam zależy, aby z możliwości tak nowoczesnej, kompleksowej rehabilitacji skorzystali pacjenci także z ośrodków położonych dalej od Poznania - podkreśla prof. Jóźwiak. - Z ich strony zainteresowanie jest mniejsze niż wynikałoby to z liczby młodych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Nabór na turnusy rehabilitacyjne jest ciągły. Wniosek można złożyć przez Internet, za pośrednictwem strony internetowej szpitala im Degi wysłać pocztą na adres Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu lub złożyć osobiście w sekretariacie.

Unia dołożyła


Powstanie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, jego wyposażenie, a także realizacja turnusów rehabilitacyjnych to elementy projektu z unijnym wsparciem realizowane przez szpital im. Degi. Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 19,3 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach WRPO 2014+ wyniosło około 16 mln zł.

Na potrzeby Centrum została zaadaptowana stara sala gimnastyczna. W budynku, po przebudowie powstały dwie kondygnacje. Górny poziom zajmują gabinety lekarskie i sale szkoleniowe. Na dole mieszczą się pomieszczenia do rehabilitacji.

W ramach projektu organizowane są także kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię pacjentów objętych programem w miejscu ich zamieszkania. Dotychczas prze-szkolono ich 29. Trwa nabór na kolejną edycję kursu. Łącznie zostanie przeszkolonych 60 osób. Dzięki temu pacjenci, którzy skorzystali z turnusów będą mieli zapewnioną także kontynuację rozpoczętej rehabilitacji w miejscu zamieszkania.
Jeśli chodzi o pacjentów - każdy z nich może wziąć udział w dwóch turnusach rocznie i sześciu w czasie realizacji projektu.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:







  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków