Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znane osoby i zasłużeni społecznicy z naszego regionu, którzy zmarli w 2020 roku

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Jakub Czekała/ archiwum prywatne/Anna Borowiak
Wróćmy w pamięci do tych, którzy odeszli od nas w 2020 roku, a ich działania za życia w szczególny sposób przyczyniły się na rzecz społeczności lokalnej.

Postanowiliśmy wrócić we wspomnieniach do osób, które odeszły od nas w minionym roku. Osoby te, znalazły miejsce w naszej pamięci przez swoją działalność na rzecz społeczeństwa lokalnego oraz dzięki swoim osiągnięciom.

Kogo w tym roku pożegnaliśmy?

Tadeusz Szwedek
12 kwietnia, w wieku 65 lat wieloletni działacz, były prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zębowie - Tadeusz Szwedek.

Zenon Grocholewski

17 lipca, Episkopat Polski poinformował o śmierci kardynała Zenona Grocholewskiego. Duchowny miał 80 lat. Zmarł w Watykanie. W 2017 roku, został odznaczony przez burmistrza, Piotra Długosza, tytułem Honorowego Obywatela Lwówka. Podczas wizyty kardynała, Zenona Grocholewskiego, gmina wspomniała go tak:

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach. Ukończył studia prawnicze na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Wyświęcony na kapłana został w Poznaniu w 1963 r. Od 1966 przebywa w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne, a od 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc w nim do stanowiska prefekta (od 4 października 1998). Był też prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego. W 1983 otrzymał święcenia biskupie, a osiem lat później został mianowany arcybiskupem. W listopadzie 1999 z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary. 31 marca 2015 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Tomasz Tomiak

21 sierpnia, wieku 52 lat zmarł urodzony w Nowym Tomyślu Tomasz Tomiak, profesor AWFiS. Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku, wspominała go tak:

Profesor Tomasz Tomiak urodził się 17 września 1967 roku w Nowym Tomyślu. Był absolwentem gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego o specjalności trenerskiej oraz w zakresie menedżera w sporcie. Od 1 marca 1999 roku pracował w Zakładzie Teorii Sportu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, a od 1 września 2005 roku był prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych. W latach 2012-2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego, a od roku 2019 dziekana Wydziału Kultury Fizycznej. Do roku 1996 uprawiał wyczynowo wioślarstwo i jako zawodnik kadry narodowej odnosił znaczące sukcesy międzynarodowe. Był brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) i dwukrotnym medalistą mistrzostw świata seniorów w wioślarstwie. Od 1996 roku był trenerem wioślarzy w Klubie Sportowym AZS AWFiS Gdańsk. W 2012 roku został odznaczony Medalem Komisji Narodowej.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia
Rektor, Senat i cała społeczność akademicka
Cześć Jego Pamięci!

Jan Przybylski

13 września, po ciężkiej chorobie, zmarł sołtys wsi Wąsowo oraz radny gminy Kuślin, Jan Przybylski. Odszedł w wieku 66 lat. Jego pogrzeb odbył się 16 września w kościele parafialnym w Wąsowie. Rodzina, najbliżsi, przybyłe delegacje oraz mieszkańcy wsi licznie pożegnali zmarłego. Jan Przybylski pozostanie na zawsze zapamiętany za liczne zasługi i zaangażowanie w życie wioski oraz gminy. Swoją funkcję sołtysa wsi Wąsowo pełnił od 1999 roku. Od 2002 roku był także radnym gminy Kuślin. Dwukrotnie został nominowany do Sołtysa Roku w ramach członkostwa w Stowarzyszeniu Sołtysów Powiatu Nowotomyskiego.

Tak śp. Jana Przybylskiego wspominają władze gminy:

"Był zaangażowany w swoją pracę. Dbał o bezpieczeństwo i porządek w sołectwie, remontował drogi oraz budował nowe. Był także inicjatorem budowy ścieżki rowerowej. Był pomysłodawcą "Festynu pod Lipami", organizowanego corocznie dla wszystkich dzieci. Aby wzmocnić więzi organizował spotkania integracyjne. Całym sercem angażował się w organizację dożynek gminno-parafialnych, które odbywały się we wsi Wąsowo, czym zarażał innych mieszkańców. Skutkiem ciężkiej pracy były prezentacje, które zawsze były bardzo przemyślane i efektowne, przedstawiające odwzorowanie prac polowych od siewu do zbiorów oraz wspaniale przystrojone ulice.
Historia jego małej ojczyzny, czyli Wąsowa oraz ukochanej gminy Kuślin była dla niego bardzo ważna. Przyczynił się do upamiętniania dziejów i nazwisk związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Sołtys godnie reprezentował swoje sołectwo w delegacjach okolicznościowych".

ZOBACZ TAKŻE

Kazimierz Sierpowski

16 października zmarł śp. ks. kanonik Kazimierz Sierpowski, emerytowany proboszcz, mieszkający w Kuślinie, w ostatnich latach pomagający w kościołach w Michorzewie i Kuślinie. Swą posługę pełnił m.in. w Czerwonaku, Wolsztynie i Nowym Tomyślu.

Marian Nawrot

2 grudnia o godzinie 13, na cmentarzu św. Krzyża we Lwówku odbył się pogrzeb Mariana Nawrota. Były kapelmistrz zmarł 29 listopada.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury we Lwówku wspomina Mariana Nawrota, tak:

Marian Nawrot urodził się 13 sierpnia 1937 roku we Lwówku jako jedyny syn Franciszka i Marii z domu Kuświk. Wyuczył się w zawodzie tokarza w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pniewach. Już od najmłodszy lat wykazywał wielkie zainteresowanie muzyką. Jego talent rozwijał się tym bardziej, gdyż ojciec Franciszek Nawrot prowadził kilka orkiestr. Marian Nawrot odebrał wykształcenie muzyczne w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu w klasie trąbki. Po śmierci swojego ojca przejął ówczesną orkiestrę przez niego prowadzoną, tj. orkiestrę przy Ochotniczej Straży Pożarnej we Lwówku. Następnie przeniósł orkiestrę do Państwowego Ośrodka Maszynowego we Lwówku, który utrzymywał wówczas orkiestrę. Prowadził ją od 1970 roku przez następne 22 lata. Później, w roku 1992 ponownie przeniósł orkiestrę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Lwówku, w której do roku 1999 był kapelmistrzem. Orkiestra pod jego kierownictwem występowała na uroczystościach państwowych, okolicznościowych i kościelnych w Powiecie Nowotomyskim i poza nim. Poza działalnością we lwóweckich orkiestrach był także instruktorem w orkiestrze działającej przy Hufcu Związku Harcerstwa Polskiego w Nowym Tomyślu, w latach 1974-1982. Przez lata wykształcił wielu lwóweckich i nowotomyskich muzyków, wykazując się przy tym wysokim poziomem artystycznym, a także zorganizowaniem.

ZOBACZ TAKŻE

Zobaczcie naszą galerię wspomnień

Znane osoby i zasłużeni społecznicy z naszego regionu, którz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto