Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od serca do słowa - warsztaty pięknego czytania w kuślińskiej bibliotece

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Gminna Biblioteka Publiczna w Kuślinie już od wielu lat nie kojarzy się jej użytkownikom tylko z możliwością wypożyczenia książek, lektur, czy zdobycia niezbędnej wiedzy.

Dyrektor placówki wraz ze swym zespołem dba o to, by biblioteka pełniła funkcję multiteki, nie tylko stawiając na nowe technologie i możliwość dostępu do stanowisk komputerowych czy Internetu. To tu odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, organizowane są  inicjatywy dla młodych czytelników, imprezy plenerowe, czy konkursy.
Warto tu choćby przypomnieć, że dzięki książnicy turyści mają możliwość rozwiązania gier terenowych w postaci Wielkopolskich Questów –  krótszego „Spacerkiem wokół Kuślina”, czy zdecydowanie bardziej rozbudowanego - „Szlakiem Emilii Sczanieckiej”. Niebawem otwarta zostanie trasa trzeciego - "Z Siwkiem po Chraplewie".

Teraz GBP w Kuślinie rozpoczyna realizację kolejnego projektu. Ten realizowany jest pod nazwą „Od serca do słowa” i co istotne – otrzymał dofinansowanie  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , ze środków z Programu Promocja Czytelnictwa 2022.

Projekt promuje literaturę i czytelnictwo nawiązując do ustanowionych przez Sejm, obchodzonych w 2022 roku rocznic i wydarzeń - 180 rocznicy urodzin wybitnej polskiej pisarki Marii Konopnickiej oraz Roku Romantyzmu Polskiego – w dwusetne urodziny epoki. Tworzą go następujące po sobie zadania, które w przemyślany sposób włączają uczestników w przygotowanie i realizację działań.

Pierwsza odsłona cyklu miała miejsce 9 kwietnia. W sali GOK, jako że biblioteka wciąż boryka się z problemem braku miejsca, odbyły się warsztaty pięknego czytania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, zainteresowanych udziałem w Rodzinnym Konkursie Pięknego Czytania.

Zajęcia poprowadziła Joanna Świtała - aktorka związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Syrenka. Joanna jest autorką m.in. dwóch eksperymentalnych projektów artystycznych: poetyckiego "Motyle krwawią" oraz teatralnego - monodramu poświęconego Halinie Poświatowskiej pt. "Noszę w kieszeni szminkę".

Podczas sobotnich  spotkań  warsztatowych uczestnicy, którzy pracowali w rodzinnych duetach, takich samych w jakich wystąpią podczas konkursu czytania, poznali podstawy prawidłowej prezencji i wymowy. Dowiedzieli się jak ważne podczas występów jest zachowanie spokoju i umiejętne rozluźnienie całego ciała, a w szczególności aparatu mowy.  Poznali pomocne w tym ćwiczenia ruchowe oraz ćwiczenia narządów mowy.

Ćwiczono też prawidłową wymowę samogłosek i spółgłosek, emisję głosu i natężenie dźwięku. Kolejne warsztaty odbędą się 23 kwietnia 2022.

Dodać warto, że nasza redakcja, jak również portal naszemiasto.pl objęły patronat medialny nad całym projektem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto