Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79 rocznica wyzwolenia Opalenicy spod okupacji niemieckiej

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Archiwum UM Opalenica
Symboliczną chwilą, którą uznaje się za moment wyzwolenia, jest sytuacja, gdy 26 stycznia 1945 roku w godzinach popołudniowych od strony Grodziska Wielkopolskiego do miasta wjechały dwa czołgi Armii Czerwonej. Opalenica została oswobodzona bez walk.

Kolejna rocznica wyzwolenia Opalenicy.

Jak informuje Urząd Miejski w Opalenicy symboliczną chwilą, którą uznaje się za moment wyzwolenia, jest sytuacja, gdy 26 stycznia 1945 roku w godzinach popołudniowych od strony Grodziska Wielkopolskiego do miasta wjechały dwa czołgi Armii Czerwonej. Opalenica została oswobodzona bez walk.

W chwili wyzwolenia miasto liczyło 3 327 mieszkańców. W czasie okupacji 700 polskich obywateli Opalenicy zostało wywiezionych na roboty przymusowe, 365 wysiedlono a 55 przebywało w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Osiemdziesięciu opaleniczan poniosło śmierć w wyniku działań wojennych oraz okupacyjnych.

- By uczcić te wydarzenia i oddać symboliczny hołd poległym, w piątek zastępca burmistrza Opalenicy Paweł Jakubowski z sekretarzem gminy Tomaszem Matusiakiem oraz kierownikiem promocji i rozwoju oraz zarządzania funduszami Tomaszem Andrzejewskim zapalili znicz pod pomnikiem Walk i Męczeństwa

- relacjonują władze miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto