Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z tężniami? Rada Miejska wycofała środki, mieszkańcy złożyli jednak petycję

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Zdjęcia wykonane podczas sobotniej (przyp. red. 15 lipca 2023 roku) akcji zbierania podpisów
Zdjęcia wykonane podczas sobotniej (przyp. red. 15 lipca 2023 roku) akcji zbierania podpisów Tomasz Tomaszewicz
Ostatniego maja na sesji Rady Miejskiej Nowego Tomyśla przegłosowana została poprawka dotycząca zagospodarowania terenu przy ulicy Zbąszyńskiej i powstania w tym miejscu tężni. Z decyzją nie zgadzają się niektórzy mieszkańcy i do Urzędu Miejskiego trafiły dwie petycję w tej sprawie. Tymczasem po kilku dniach udostępniona została kolejna, tym razem internetowa "Nie dla tężni".

Gmina Nowy Tomyśl otrzymała blisko 2 mln złotych

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego roku podaliśmy, że gmina Nowy Tomyśl otrzymała rządowe dofinansowanie w wysokości prawie 2 mln zł na zagospodarowanie zaniedbanego terenu przy ul. Zbąszyńskiej.

- Planowane jest urządzenie tej przestrzeni w formie skweru, nasadzenia drzew i krzewów oraz wykonanie ciągu komunikacyjnego. Na jego terenie mają powstać dwie tężnie solankowe wraz z elementami małej architektury tj. kosze na śmieci, stojaki na rowery, liczne ławki w formie parkletów, stoły w formie szachownic, siedziska typu leżanki oraz miejsce do organizacji wydarzeń plenerowych

- wyjaśniały w 2022 roku władze naszego miasta. Planowo inwestycja miała się zakończyć jesienią 2023 roku.

Dwa postępowania przetargowe, oba z dużo wyższymi ofertami

Urząd Miasta w Nowym Tomyślu ogłosił dwa postepowania przetargowe w 2023 roku. Niestety w obu przypadkach kwota ofert złożonych przez wykonawców znacznie przewyższała środki, jakie miasto chciało na ten cel przeznaczyć.

Ostatecznie na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 31 maja 2023 roku odbyło się głosowanie nad poprawką w uchwale budżetowej na 2023 rok, która wycofała to zadanie inwestycyjne. 12 radnych głosowało "za", pięciu radnych było przeciwnych, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Część mieszkańców chce powstania tężni solankowych w mieście. Powstała petycja, którą podpisało ponad 100 nowotomyślan

Na początku lipca do Urzędu Miasta w Nowym Tomyślu wpłynęła petycja zaadresowana do Rady Miejskiej w sprawie zagospodarowania właśnie tej przestrzeni.

- My, mieszkańcy gminy Nowy Tomyśl składamy petycję do Rady Miejskiej w sprawie zagospodarowania terenu przy ulicy Zbąszyńskiej w naszym mieście. Bardzo prosimy wysoką radę o podjęcie uchwały zwiększającej środki na tej cel

- czytamy na wstępie petycji. Jak dodają autorzy dokumentu, zagospodarowanie tej przestrzeni przyniesie wiele korzyści, ponieważ zwiększy to powierzchnię terenów rekreacyjnych w Nowym Tomyślu.

- Miejsce to powinno być zagospodarowane, jak wskazuje projekt, czyli powinny w tym miejscu powstać dwie tężnie solankowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną

- podkreślają w petycji. Pismo to zostało przygotowane przez Nowotomyski Uniwersytet Trzeciego Wieku "Kopernik NT" i zostało podpisane przez ponad 100 nowotomyślan.

Sam burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner nie ukrywa, że ta inwestycja była dla niego bardzo ważna i ubolewa nad tym, że część radnych nie chciała zwiększenia środków na to zadanie.

Na nowotomyskim "zieleniaku" zbierano kolejne podpisy mieszkańców

W sobotę, 15 lipca 2023 roku, w godzinach od 9 do 11 na nowotomyskim "zieleniaku" odbyła się akcja zorganizowana przez dwóch radnych Tomasza Tomaszewicza i Rafała Górczyńskiego, którzy zbierali podpisy pod kolejną petycją w sprawie zwiększenia środków na tę inwestycję.

- To piękny teren, bardzo dużo zieleni, niestety jednak sami państwo wiedzą, jak jest to zaniedbane miejsce. Miały tam zostać zbudowane piękne, duże tężnie razem z całą infrastrukturą wypoczynkową, przede wszystkim dla starszych osób. Decyzją większości Rady Miejskiej zadanie to niestety zostało wycofane, a jest to łącznik między dwoma osiedlami. Apeluję z tego miejsca do radnych, żebyśmy jeszcze raz pochylili się nad tą uchwałą i aby te tężnie powstały

- mówił Tomasz Tomaszewicz podczas akcji zbierania podpisów. Jak dodał, podczas tych dwóch godzin udało się zebrać ponad 100 podpisów, natomiast na dzisiaj (przyp. red. 19 lipca 2023 roku) jest ich aż 250. Dodatkowo w akcję włączyły się również inne stowarzyszenia, jak np. działkowcy. A kolejna akcja zbierania podpisów odbędzie się w tą sobotę - 22 lipca przy Intermarche na Osiedlu Północ.

Jak do tematu petycji i zbierania podpisów pod kolejną w tej sprawie odnosi się przewodniczący Rady Miejskiej Nowego Tomyśla Marek Ratajczak?

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował naszą redakcję, że oczywiście Rada Miejska przedyskutuje wszystkie aspekty związane z petycją i ustosunkuje się do tego dokumentu.

- Jedyne spostrzeżenie, jakie przychodzi mi do głowy przy tym temacie, co jeśli teraz wszystkie podmioty i stowarzyszenia, a także mieszkańcy będą zbierać podpisy pod inne inwestycje?

- odniósł się krótko przewodniczący Rady Miejskiej.

Kontra części radnych. Powstała również petycja "Nie - dla tężni"

Dzisiaj (przyp. red. 20 lipca 2023 roku) udostępniona została petycja stworzona przez jednego z radnych Tomasza Matusiaka - "NIE!!! DLA TĘŻNI W NOWYM TOMYŚLU!!!"

- Według wstępnych założeń gmina miała dołożyć do tego celu 40 000 zł. Po postępowaniach przetargowych okazało się, że aby zrealizować inwestycję potrzeba dołożyć aż 1 350 000 zł!!! Czyli jest to niemal 34 razy więcej od pierwotnego planu!!! Za tę kwotę można zrealizować wiele innych, bardziej potrzebnych inwestycji: kanalizacje w miejscowościach jej pozbawionych, remonty dróg i chodników czy też budowę jakiegokolwiek boiska piłkarskiego z naturalną nawierzchnią w Nowym Tomyślu!!!

- czytamy w treści petycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto