Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna pogoda - upały i gwałtowne burze. Uważajcie! [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum Polska Press oraz UM Opalenica/UM Nowy Tomyśl, UM Grodzisk, Powiat Nowotomyski
Prognozy, które pojawiły się w poniedziałek nie są zbyt optymistyczne - upał oraz burze...

Długo nie mogliśmy doczekać się prawdziwego lata, jednak gdy chmury zniknęły z nieba, a pojawiło się słońce - okazało się, że jest zbyt intensywne...

Od początku ubiegłego tygodnia temperatura na naszym terenie zaczęła rosnąć. Od dwudziestu kilku do ponad 30 stopni Celsjusza. Palące słońce spowodowało, że spadła nasza koncentracja, wzrosło zmęczenie, znużenie, czy też rozdrażnienie.

Zbyt długie przebywanie na słońcu może powodować problemy zdrowotne, od zasłabnięć, po napady duszności, czy jeszcze poważniejsze komplikacje.

Zresztą, jak powiedział nam dyrektor nowotomyskiego szpitala Tomasz Przybylski, w minionym tygodniu Szpitalny Oddział Ratunkowy zanotował około 3 - 4 procent więcej pacjentów więcej, w związku z panującymi upałami. Tylko od poniedziałku do piątku karetki wyjeżdżały do 6 przypadków zasłabnięć w związku z pogodą.

Podczas niedzielnego półmaratonu w Grodzisku Wielkopolskim 17 osób potrzebowało pomocy medycznej w związku z nadmiernym wysiłkiem i upalną tego dnia pogodą.

Palące słońce powoduje też suszę. Ta na razie nie jest jeszcze aż tak odczuwalna, jednak jej wizja wisi nad rolnikami. Maria Galas z Wielkopolskiej Izby Rolniczej powiedziała nam, że obecnie w powiecie nowotomyskim stwierdzono suszę na terenie dwóch gmin - Miedzichowo oraz Zbąszyń, w pozostałych gminach (stan na piątek 7 czerwca) jeszcze tego zjawiska nie odnotowano. Jeśli jednak pogoda się nie zmieni, nie spadnie deszcz, to i uprawy mogą być zagrożone.

Reagują samorządy...

Zarówno w Nowym Tomyślu, jak i w Grodzisku Wielkopolskim na miejskich rynkach ustawiono kurtyny wodne, dzięki którym mieszkańcy mogą się nieco orzeźwić.

- Mamy ustawioną jedną, wkrótce postawimy też drugą kurtynę - mówi nam z-ca burmistrza Nowego Tomyśla Adrianna Zielińska. - Ponadto w mieście cały czas uzupełniamy miski z wodą dla czworonogów, strażacy ochotnicy podlewają miejski park, a jeśli będzie potrzeba, to na drogi wyjadą polewaczki - usłyszeliśmy. W Grodzisku Wielkopolskim w tym tygodniu - w związku z zapowiadanymi upałami - skrócono lekcje w szkołach - do 30 minut. Podobnie zresztą w Miedzichowie.

Upały są szkodliwe dla naszego zdrowia. O tym, jak się zachować opowiada nam ratownik medyczny Adrian Klamecki:

W upalne dni należy ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu. Osoby starsze oraz dzieci są najbardziej narażone na odwodnienie które jest najczęstszą konsekwencją upałów a jednocześnie bywa stanem mogącym doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

Pamiętajmy aby spożywać odpowiednią ilość wody i zwrócić uwagę zwłaszcza na osoby starsze które mogą mieć zaburzone odczuwanie pragnienia oraz dzieci które nie zawsze są w stanie nam o tym powiedzieć. Warto też mieć nakrycie głowy w postaci czapki z daszkiem czy kapelusza który dodatkowo ochroni nas przed możliwymi oparzeniami słonecznymi różnego stopnia w okolicy twarzy czy szyi.

kwestii stroju zaleca się również noszenie lekkiej oraz przewiewnej odzieży która ochroni nas przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Zaczerwieniona skóra po długiej ekspozycji na słońce nie jest opalenizną lecz najczęściej I stopniem oparzenia na co zaleca się stosowanie środków na oparzenia dostępnych bez recepty w aptekach. Wbrew ogólnym opiniom oraz mitom stosowanie maślanki nie jest prawidłowym postępowaniem w przypadku wystąpienia silnego zaczerwienienia, pieczenia, swędzenia lub pojawienia się pęcherzy z płynem na "spieczonych" słońcem ramionach lub szyi. Warto zaopatrzyć się też w kremy z odpowiednim filtrem UV wychodząc na zewnątrz lub planując dłuższy pobyt na słońcu.

Pamiętajmy aby nie zostawiać dzieci w samochodach idąc zrobić chociażby "szybkie zakupy" gdyż temperatura w takim pojeździe jest nierzadko dwukrotnie wyższa niż na zewnątrz. Kolejnym częstym błędem jest nakrywanie pieluchą wózka w którym znajduje się dziecko ponieważ staje się on pewnego rodzaju "szklarnią". Jeśli zauważymy osobę która przebywała na słońcu i manifestuje objawy takie jak nudności, przyspieszony oddech, podwyższona ciepłota ciała, zawroty głowy lub dodatkowo w przypadku stanu poważniejszego brak potliwości, zaburzenia świadomości lub utrata przytomności należy niezwłocznie przerwać ekspozycję na słońce oraz skorzystać z pomocy medycznej najbliższej placówki gdzie taką pomoc możemy uzyskać lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Prócz upałów mogą również wystąpić gwałtowne burze. Podczas takich zjawisk także należy zachować ostrożność.

O tym, jak zachować się podczas burz przypominała na swych stronach internetowych nowotomyska Policja. Poniżej komunikat, jak w tej sprawie zamieszczono:

Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

Czy TWOJA RODZINA jest bezpieczna?

Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu.

Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.

Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.

W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.

Gdy jedziemy pojazdem:
1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto