Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Energia odnawialna szansą?

Jakub Czekała
Archiwum
Nowy Tomyśl: Energia odnawialna szansą? Wybitni specjaliści z zakresu energetyki odnawialnej i geotermii byli prelegentami podczas środowej konferencji w sali Nowotomyskiego Ośrodka Kultury.

Nowy Tomyśl: Energia odnawialna szansą?

Ekspert ONZ Ryszard Kozłowski, Jacek Zimny z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz prezes Stowarzyszenia „Zrównoważony Rozwój Geotermia w Polsce” Marek Kaźmierczak omawiali niedawno powstałą, rządową strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w obszarze energii odnawialnej. Ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania jej i wdrożenia właśnie w Nowym Tomyślu.

Podczas spotkania omawiano obecne formy wykorzystywane do przetwarzania ciepła w Nowym Tomyślu na podstawie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Mówiono również o wykorzystywaniu energii z ziemi jako szansie rozwoju gospodarczego całego naszego kraju, jak również poruszono spawy związane z odnawialnymi zasobami energetycznymi pod kątem właśnie wykorzystania ich w Nowym Tomyślu.

Organizatorami spotkania była gmina Nowy Tomyśl, PEC Nowy Tomyśl oraz radny Wojciech Tabaczyński. Zapytaliśmy burmistrza Włodzimierza Hibnera o to, czy w związku ze zorganizowaniem konferencji, można liczyć na jakieś dalsze działania w tej kwestii?- Jak się okazało, duża część całego województwa wielkopolskiego, jak również Nowy Tomyśl znajdują się na złożach geotermalnych. Przez co pojawiają się bardzo duże możliwości z tym związane - mówił nam Włodzimierz Hibner. - Założenia Narodowej Rady Rozwoju zakładają, że w pięciu miastach miałyby zostać sfinalizowane instalacje związane z wykorzystywaniem wód geotermalnych, a co za tym idzie przetwarzaniem energii i wykorzystywaniem jej choćby do ocieplania budynków. Jednak, żeby w ogóle być branym pod uwagę przez Radę podczas wyboru miast , musimy posiadać tak zwaną Ocenę Zasobów Energii Geotermalnej znajdujących się na naszym terenie w celu weryfikacji możliwości wykorzystania dla potrzeb energetycznych - wyjaśnia nam Włodzimierz Hibner.

Koszt takiego opracowania wynieść może od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy złotych. Czy gmina Nowy Tomyśl będzie chciała do projektu przystąpić? Na razie nie wiadomo, jednak temat najpewniej pojawi się na spotkaniach władz z radnymi. Gra jest warta świeczki, bowiem szacunkowe koszty odwiertów oraz instalacji, które mogłyby na terenie gminy powstać i być wykorzystywana, to według wstępnych szacunków ekspertów środki rzędu 4 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto