Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl. Gmina otrzymała postanowienie RDOŚ w sprawie budowy wiaduktu wraz z obwodnicą. Co to oznacza?

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Sprawa budowy wiaduktu w Nowym Tomyślu budzi emocje od lat. Aby przyspieszyć realizację inwestycji, w proces przygotowawczy projektu zaangażowało się miasto, a także powiat. Koszty z tym związane ponoszą razem z województwem trzy strony, a gmina jest zleceniodawcą dokumentacji. W ubiegłym tygodniu samorząd poinformował o otrzymaniu postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Co to oznacza?

Przygotowanie dokumentacji obwodnicy wraz z wiaduktem w Nowym Tomyślu trwa od 2018 roku. Gmina wzięła na siebie działania związane z jej opracowaniem i uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji. Mimo że nie jest to zadanie samorządu miejskiego, uczyniono tak, aby pchnąć sprawę do przodu. Tym bardziej, że najbardziej na braku wiaduktu cierpią mieszkańcy Nowego Tomyśla. Jak wskazywała w ostatnim kwartale ubiegłego roku, zastępca burmistrza, Adrianna Zielińska, opracowanie pełnej dokumentacji na tak złożone zadanie, to długi proces, który związany jest nie tylko z kosztami, ale również z koniecznością przebrnięcia przez złożone regulacje prawne czy procedury administracyjne.

W ubiegłym tygodniu, gmina Nowy Tomyśl poinformowała, że otrzymała postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

-Określa ono konkretne warunki, jakim musi odpowiadać realizacja budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 305 na odcinku od ul. Kolejowej do ul. Celnej w Nowym Tomyślu. Jest to duży krok w kierunku zakończenia prac projektowych obwodnicy wraz z wiaduktem nad przejazdem kolejowym –

podała gmina.

Zapytaliśmy, jak będzie wyglądał dalszy etap prac po otrzymaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Zastępca burmistrza Nowego Tomyśla, Adrianna Zielińska poinformował nas, że teraz gmina Nowy Tomyśl musi wydać decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych dla tego zadania.

-W tym celu musimy przeprowadzić procedurę udziału społeczeństwa, która potrwa 30 dni oraz zawiadomić zgodnie z kodeksem prawa administracyjnego, wszystkie strony postępowania. Ponadto przed wydaniem decyzji przez 14 dni będzie wywieszone obwieszczenie, a społeczeństwo będzie miało siedem dni na zgłaszanie uwag. Zawiadomienie stron z kodeksu prawa administracyjnego pójdzie równocześnie z zawiadomieniem o udziale społeczeństwa

– tłumaczy A. Zielińska.

Dodaje też, że jeśli będą jakieś uwagi społeczeństwa, to powtórzone zostanie zawiadomienie stron.

_-Obecnie termin wydania decyzji przedłużony jest do 28.03, jednak będzie trzeba go wydłużyć, żeby dochować terminu na udział społeczeństwa _– mówi. Informuje, że jeśli wszystko przebiegnie bez uwag społeczeństwa, to decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych wydana zostanie pod koniec kwietnia.

- A to dopiero początek w uzyskiwaniu pozwoleń

– mówi i dodaje, że jest to pierwsza decyzja, która umożliwia dopracowanie dokumentacji projektowej w taki sposób, aby inwestycja nie szkodziła środowisku naturalnemu i jednocześnie służyła mieszkańcom.

- Na podstawie wydanej decyzji środowiskowej, projektanci będą dostosowywać do uwarunkowań środowiskowych, opracowywaną dokumentację projektową

- tłumaczy.

O dalszym procesie będziemy informować na bieżąco.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto