Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Znów najbardziej zapylone miasto

Jakub Czekała
naszemiasto.pl
Nowy Tomyśl: Znów najbardziej zapylone miasto. Ładny, zimowy wieczór, świeżo po opadach śniegu, sobota. Pogoda idealna na spacer po mieście, wprost zachęca. Wychodzimy, jednak już po kilku minutach żałujemy swej decyzji.

Nowy Tomyśl: Znów najbardziej zapylone miasto

W Nowym Tomyślu spacerować nie można, ulice są zadymione, brakuje powietrza, gryzący dym blokuje drogi oddechowe, trzeba uciekać do domu. Niestety powyższy opis można zastosować praktycznie codziennie w okresie jesienno - zimowym oraz wczesną wiosną. Zawsze, gdy temperatura powietrza spada na tyle, że w domach rozpala się piece centralnego ogrzewania.

O znacznych przekroczeniach pyłu PM10 w powietrzu mówi się tu już od kilku lat. Co gorsza Nowy Tomyśl jest na szczycie tego niechlubnego rankingu w Wielkopolsce. Apele na nic się zdają, kontrole palenisk przeprowadzane ostatnio przez strażników miejskich również. Sytuacja jest bardzo poważna. Nowotomyskie władze pracują właśnie nad planem gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Nowy Tomyśl - ten, który stworzyła zewnętrzna firma, miał być omawiany na wczorajszej komisji. Mieli się na niej pojawić również nowotomyscy społecznicy, forumowicze Niezależnego Forum Nowego Tomyśla - Dariusz Borowski oraz Przemysław Mierzejewski, którzy kilka dni wcześniej podjęli decyzję, że nie będą stać z założonymi rękoma i patrzeć, jak miejskie środowisko jest degradowane.

Mężczyźni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnymi siłami zbudować miernik zanieczyszczenia powietrzado odczytu stężenia pyłów PM10 i PM2,5 z okolic Nowego Tomyśla: - Powody są raczej oczywiste - powiedział nam Dariusz Borowski. - Głównym celem projektu jest udostępnienie pomiarów online w formie wykresów oraz tabel, które w idealny sposób udokumentują trudną sytuację w Nowym Tomyślu. Może zmuszą do zastanowienia tych, którzy nadal palą odpadki w domowych piecach, trują siebie i nas wszystkich. Może właśnie możliwość natychmiastowego odczytu stężenia trujących pyłów stanie się przyczynkiem do zmian - dodał.
Plan jest ambitny tym bardziej, że sytuacja w mieście nie poprawia się. O pierwszych przekroczeniach pisaliśmy w 2013 roku. Jednak 15 stycznia 2016 roku na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu pojawił się kolejny raport dotyczący liczby przekroczeń w ciągu całego 2015 roku. Dodajmy, że inspektorat dopuszcza 35 przekroczeń normy w ciągu roku. Niestety Nowy Tomyśl nadal jest liderem. Zanotowano bowiem tu 85 przekroczeń. Najwięcej w lutym, marcu i październiku. W tym ostatnim miesiącu aż 22. W maju i czerwcu wcale. Czy ambitny plan nowotomyślan i nagłośnienie problemu spowoduje, że mieszkańcy miasta bardziej przyłożą się do dbania o własne i innych zdrowie?

Obywatelski projekt jest już w fazie końcowego planowania. Powstała specjalna grupa robocza, a jej członkowie nawołują do pomocy wszystkich, którzy przy budowie czujników mogą pomóc. Kontaktować można się mailowo pod adresem: [email protected]. Powstał już nawet wstępny projekt czujnika, którego jednostkowa cena ma zamknąć się w około 200 złotych. Całość wyników ma zaś trafić na specjalną stronę internetową, gdzie na bieżąco będzie prowadzony monitoring. Czu się uda? Do tematu będziemy wracać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto