Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od serca do słowa - warsztaty pięknego czytania w kuślińskiej bibliotece

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Gminna Biblioteka Publiczna w Kuślinie już od wielu lat nie kojarzy się jej użytkownikom tylko z możliwością wypożyczenia książek, lektur, czy zdobycia niezbędnej wiedzy.

Dyrektor placówki wraz ze swym zespołem dba o to, by biblioteka pełniła funkcję multiteki, nie tylko stawiając na nowe technologie i możliwość dostępu do stanowisk komputerowych czy Internetu. To tu odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, organizowane są  inicjatywy dla młodych czytelników, imprezy plenerowe, czy konkursy.
Warto tu choćby przypomnieć, że dzięki książnicy turyści mają możliwość rozwiązania gier terenowych w postaci Wielkopolskich Questów –  krótszego „Spacerkiem wokół Kuślina”, czy zdecydowanie bardziej rozbudowanego - „Szlakiem Emilii Sczanieckiej”. Niebawem otwarta zostanie trasa trzeciego - "Z Siwkiem po Chraplewie".

Teraz GBP w Kuślinie rozpoczyna realizację kolejnego projektu. Ten realizowany jest pod nazwą „Od serca do słowa” i co istotne – otrzymał dofinansowanie  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , ze środków z Programu Promocja Czytelnictwa 2022.

Projekt promuje literaturę i czytelnictwo nawiązując do ustanowionych przez Sejm, obchodzonych w 2022 roku rocznic i wydarzeń - 180 rocznicy urodzin wybitnej polskiej pisarki Marii Konopnickiej oraz Roku Romantyzmu Polskiego – w dwusetne urodziny epoki. Tworzą go następujące po sobie zadania, które w przemyślany sposób włączają uczestników w przygotowanie i realizację działań.

Pierwsza odsłona cyklu miała miejsce 9 kwietnia. W sali GOK, jako że biblioteka wciąż boryka się z problemem braku miejsca, odbyły się warsztaty pięknego czytania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, zainteresowanych udziałem w Rodzinnym Konkursie Pięknego Czytania.

Zajęcia poprowadziła Joanna Świtała - aktorka związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Syrenka. Joanna jest autorką m.in. dwóch eksperymentalnych projektów artystycznych: poetyckiego "Motyle krwawią" oraz teatralnego - monodramu poświęconego Halinie Poświatowskiej pt. "Noszę w kieszeni szminkę".

Podczas sobotnich  spotkań  warsztatowych uczestnicy, którzy pracowali w rodzinnych duetach, takich samych w jakich wystąpią podczas konkursu czytania, poznali podstawy prawidłowej prezencji i wymowy. Dowiedzieli się jak ważne podczas występów jest zachowanie spokoju i umiejętne rozluźnienie całego ciała, a w szczególności aparatu mowy.  Poznali pomocne w tym ćwiczenia ruchowe oraz ćwiczenia narządów mowy.

Ćwiczono też prawidłową wymowę samogłosek i spółgłosek, emisję głosu i natężenie dźwięku. Kolejne warsztaty odbędą się 23 kwietnia 2022.

Dodać warto, że nasza redakcja, jak również portal naszemiasto.pl objęły patronat medialny nad całym projektem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto