MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Czy to zamek?

Jakub Czekała
Archiwum czytelnika
Opalenica: Czy to zamek? Przy ulicy Zamkowej w Opalenicy trwają prace związane z budową Zespołu Przedszkolno - Żłobkowego. Na razie oczyszczany jest teren i prowadzone są wykopy w ziemi. Właśnie podczas tych prac dokonano ciekawego odkrycia.

Opalenica: Czy to zamek?

Robotnicy natrafili na historyczne obiekty, najprawdopodobniej związane z dawnym zamkiem, który znajdował się tu za czasów Opalińskich.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, obecnie - do 25 marca - potrwają na miejscu prace archeologiczne, a po ich zakończeniu władzom przekazany zostanie końcowy komunikat, w którym podany będzie wiek i rodzaj znalezisk.

Dotychczas znaleziono fragmenty drewnianej konstrukcji, które są prawdopodobnie elementami umocnień fosy dawnego zamku. Poza tym odnaleziono fragmenty ceramiki, szkła i przedmiotów żelaznych.
Skąd archeologiczne perełki pochodzą i jak znalazły się właśnie w tamtym miejscu. Opalenicki historyk i regionalista Zygmunt Duda powiedział nam, że historyczne znaleziska mogą mieć związek nie tyle z samym Zamkiem Opalińskich, ale z gospodarstwem podzamczym, które się tam również swego czasu znajdowało:
- Obok zamku - co zresztą było normalne w tamtych czasach - znajdował się dwór, gospodarstwo, stajnie, stodoły, pola, czy właśnie studnie głębinowe i trzeba to wszystko rozróżnić. W przypadku tego znaleziska pojawiły się informacje o fosie, jednak niekoniecznie tak właśnie musi być. Wszystko zależy od tego, jak ułożone były wkopane w ziemię belki - czy były stojące, czy leżące, bowiem znalezione fragmenty mogą okazać się elementami wspomnianych studni, nie zaś samej fosy. Podejrzewam, że te belki, na które natrafiono, mogą być elementami właśnie studni. 200 lat temu studnie robiło się z drewnianych beli. Na miejscu jednak jeszcze nie byłem, dlatego nie mogę stwierdzić na sto procent, czy tak właśnie jest. Wydaje mi się jednak, że mogą to być pozostałości po gospodarstwie - powiedział nam.

Sam zaś zamek należał do rodu Opalińskich. Posiadali oni zamek położony poza miastem, nad brzegiem rzeki Mogilnicy otoczony fosą. Prz zamku znajdowało się gospodarstwo. Według historycznych przekazów w opalenickim zamku w 1680 roku urodziła się Katarzyna Opalińska, którą w 1698 roku poślubił król Polski Stanisław Leszczyński. Ich druga córka, Maria, w 1725 roku wyszła za mąż za króla Francji Ludwik XV.
Do tematu wrócimy po 25 marca, gdy już znane będą wyniki badań archeologicznych.

Najistotniejsze jednak dla obecnych mieszkańców, którzy z utęsknieniem czekają na miejsca w żłobku czy przedszkolu jest fakt, że prace i ewentualne kolejne znaleziska nie będą przeszkodą dla realizacji przedsięwzięcia budowy Zespołu Szkolno-Żłobkowego. Tak zapewniły nas władze gminy Opalenica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto