Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Defibrylator przy przejściu?

Jakub Czekała
JC
Opalenica: Defibrylator przy przejściu? Władze oraz urzędnicy pracujący w gminie Opalenica zdążyli nas już przyzwyczaić do kolejnych inwestycji, czy pracy na rzecz rozwoju gminy. Zdarzały się też nietypowe, dotychczas niestosowane rozwiązania, czy nowoczesne projekty - jak choćby opisywana przez nas ostatnio nowa remiza dla OSP.

Opalenica: Defibrylator przy przejściu?

I choć budżet na 2017 rok już ustalono, to nie znaczy to, że nie można planować kolejnych rzeczy.
Jednak rozwiązanie, o którym właśnie poinformował nas kierownik Wydziału Infrastruktury Drogowej i Zieleni Patryk Kąkolewski, jest rewolucyjne i nie stosowane wcześniej na naszym terenie.
Otóż okazało się, że kolejne plany na poprawę bezpieczeństwa w mieście zakładają budowę na ulicy Farnej aktywnego przejścia dla pieszych, które ma zostać wyposażone w defibrylator AED!
- Coraz częściej kraje zachodnie instalują defibratory właśnie przy przejściach dla pieszych. Dlaczego nie brać przykładu od nich, skoro tak często jesteśmy porównywani właśnie do krajów zachodnich pod względem chociażby dróg, czy pomysłów - mówi nam Patryk Kąkolewski.

Zresztą już samo aktywne przejście poprawi bezpieczeństwo, ale nie tylko. Patryk Kąkolewski tłumaczy nam, że przy okazji budowy przejścia zastosowane zostanie oprawa w technologii LED, które nie tylko zmniejsza zużycie energii elektrycznej nawet o 70 procent w porównaniu z lampami sodowymi, ale także poprawia ostrość widzenia i daje skupione na przechodzącym przez „zebrę” pieszym światło.

- Ponadto dzięki znacznej poprawie widoczności kamery monitoringu miejskiego mają możliwość dokładniejszej rejestracji obrazu i pozwalają na lepszą identyfikację przyczyn wypadków. Umieszczenie w asfalcie przed przejściem dla pieszych doziemnych markerów sygnalizacyjnych informuje kierowcę o zbliżaniu się do pasów i zachęca do zredukowania prędkości - opowiada nam.

Raczej pewnikiem jest, że gmina aktywne przejście na Farnej będzie realizować. Defibrylator również jest możliwy, jednak wszystko zależy od pieniędzy, bowiem całość może kosztować około 25 tysięcy złotych.

- Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że zainstalowany przy przejściu dla pieszych defibrylator pozwala na błyskawiczne udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Jest to bardzo ważne, zaś życia ludzkiego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Jako Urząd będziemy dążyć do realizacji tych planów - zakończył naczelnik Wydziału Infrastruktury Drogowej i Zieleni.
Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto