Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: odsłonięcie Pomnika pamięci Powstańców Wielkopolskich

Anna Wyrwa-Sadowska
Anna Wyrwa-Sadowska
W niedzielę przed Centrum Kultury i Biblioteką w Opalenicy odsłonięto pomnik ku pamięci Powstańców Wielkopolskich. Miejsce to nie zostało wybrane przez władze miasta przypadkowo. Takie imię historycznie nosił niegdyś dom kultury, a dziś CKiB.

Odsłonięcie Pomnika pamięci Powstańców Wielkopolskich

Mieszkańcy opalenickiej ziemi bohatersko brali udział w walkach niepodległościowych Powstania Wielkopolskiego. Ich pamięć przywoływana jest każdego roku, przy okazji rocznic. Nie brakuje publikacji poświęconych historii zrywu. Działa organizacja pamięci powstania. W mieście mamy ulicę Powstańca Kozaka - pierwszego opaleniczanina poległego w walkach powstańczych. Na cmentarzu znajduje się ich zbiorowa mogiła. M.in. ku ich pamięci poświęcono też skwer naprzeciwko miejskiego ratusza. Tuż obok niego stał niegdyś pomnik upamiętniający powstanie, ale w trakcie remontu parkingu - jak wyjaśniano - okazało się, że jego stan nie pozwala na przeniesienie go w planowane docelowo miejsce przed CKiB. Wówczas pojawiła się idea budowy nowego.

Od niedzieli na mapie miejsc symbolizujących bohaterów zrywu jest pomnik, jaki stanął przed Centrum Kultury i Biblioteki, autorstwa Romana Kosmali. Jego dzieła znaleźć można w wielu miejscach naszego regionu. To na przykład Pomnik Ofiar II Wojny Światowej na Junikowie czy Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu.

Odsłonięcie monumentu w Opalenicy poprzedziła odprawiona w południe msza w kościele Św. Mateusza. Po niej nastąpił przemarsz wraz z orkiestrą na plac przed Centrum Kultury.

Tam głos zabrał burmistrz Tomasz Szulc, podkreślając zarówno symbolikę pomnika, jak i nawiązując do patrona CKiB. Jak podkreślił, jego pragnieniem było stworzenie miejsca godnego pamięci opalenickich bohaterów.

- To dla mnie bardzo podniosła chwila - mówił, przypominając historię obelisku przy ratuszu, powstałego w 1977r. - Opalenica jest miejscem wyjątkowym, bo w tym dziele wiele osób mnie wsparło. Bardzo się cieszę, że możemy ten pomnik odsłonić i że ten pomnik będzie tu trwać. (...) Cześć i chwała bohaterom - podkreślił na sam koniec.

Nastąpiło także wmurowanie kapsuły czasu, w której znalazły się nazwiska powstańców z Kampanii Opalenickiej, powstańcza flaga, prace dzieci nagrodzonych w konkursie poświęconym powstaniu. Do kapsuły włożono także raport o stanie gminy i kilka pozycji traktujących o historii powstania na tym terenie, autorstwa i współautorstwa dr. Włodzimierza Wojcieszaka.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto