Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełne żalu i pretensji spotkanie w Glinnie w sprawie dróg. Burmistrz spotkał się z mieszkańcami

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Glinnie i dotyczyło najważniejszego tematu dla mieszkańców - dróg!
Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Glinnie i dotyczyło najważniejszego tematu dla mieszkańców - dróg! Dominika Kapałka
Pełne żalu, wzajemnych pretensji, a nawet oskarżeń było spotkanie mieszkańców Glinna z burmistrzem Nowego Tomyśla Włodzimierzem Hibnerem w sprawie dróg. Ostatecznie, mimo wielu zastrzeżeń, wypracowano możliwe rozwiązanie. Czy usatysfakcjonowało ono mieszkańców?

Za nami pełne żalu, wzajemnych pretensji, a nawet oskarżeń spotkanie mieszkańców Glinna.

Spotkanie z mieszkańcami Glinna zostało zorganizowane w środę, 17 stycznia w świetlicy wiejskiej w Glinnie, jak wyjaśnił burmistrz - na jego prośbę - przez panią sołtys Esterę Friedrich. Rozpoczęło się ono o 17:30 i trwało do godziny 21:00, a świetlica była wypełniona po brzegi, zabrakło nawet miejsc siedzących dla dużej części osób, które chciały w tym wydarzeniu uczestniczyć. Łącznie, jak udało nam się ustalić, w zebraniu udział wzięło ponad 100 mieszkańców. Największe pretensje dotyczyły ogólnego stanu dróg na terenie całego Glinna. Uczestnicy zarzucali włodarzowi lekceważenie tego tematu i oczekiwali od niego zaproponowania możliwych rozwiązań.

- Droga Grudniowa to w momencie opadów jedno wielkie bajoro. Aby dojść do swoich posesji musimy zostawić samochód kilkanaście metrów przed domem. Niekiedy kalosze są niezbędne, bo można by było się utopić. Dzwonimy do Urzędu, zgłaszamy, ale poza tym, że ktoś nas wysłucha, nic więcej się nie dzieje. Chyba, że wjedzie sprzęt i gmina w jakiś sposób postara się utwardzić teren. Ale te pieniądze są wyrzucane w błoto, bo zaraz jest to samo!

- komentował jeden z mieszkańców tej ulicy. To nie były jednak jedyne głosy zabrane w dyskusji. Swoje żale i pretensje usłyszeć można było również od mieszkańców innych ulic, m.in. Azaliowej, Goździkowej, Granitowej, Irysowej, Wierzbowy Gaj, drogi, która nie posiada nazwy - za firmą Elektromechaniki Pojazdowej nr 376736P i drogi do świetlicy wiejskiej w Glinnie.

Burmistrz w odpowiedzi podkreślał, że np. ulica Grudniowa, z racji swojego położenia, jest znacząca i bardzo ważna, dlatego wstępnie projekt został opracowany w ten sposób, by została ona wykonana w asfalcie.

- Wstępnie Państwa ulica w projekcie ma zostać wykonana w asfalcie. Obecnie cena za 1 km drogi jest bardzo różna, wszystko rozstrzyga przetarg, ale tańszym rozwiązaniem i szybszym jest możliwość wykonania tego odcinka płytami betonowymi. To w ostatnim czasie bardzo fajny pomysł, ponieważ można zrobić znacząco więcej metrów danej ulicy, za tańsze środki finansowe. Jeśli się Państwo zgodzą, warto to przedyskutować i przemyśleć

- mówił Włodzimierz Hibner. Sołtys sołectwa Glinno Estera Friedrich tłumaczyła dodatkowo, że pieniądze z funduszu sołeckiego, a jest to około 60 tysięcy złotych, przeznaczone mają zostać na opracowanie dokumentacji projektowych kolejnych dróg, które w tym momencie ich nie posiadają.

- Musimy podjąć decyzję o tym, jakie dokumentacje zostaną z tych środków opracowane. Zdecydowaliśmy już wcześniej, że całość funduszu na to pójdzie, więc o tym również warto porozmawiać. Ile będziemy wstanie za te pieniądze zrobić? Nie wiadomo, to również rozstrzygnie przetarg, ponieważ musi zostać wyłoniona firma, która to zrobi

- podkreślała Estera Friedrich. Część mieszkańców niektórych ulic deklarowała podczas spotkania, że może partycypować w kosztach budowy.

- Takie rozwiązanie z Państwa strony może być bardzo znaczące, ponieważ przychylamy się - w pierwszej kolejności - do takich inwestycji, w których gmina ma możliwość jakiegoś zewnętrznego finansowania

- informował burmistrz Nowego Tomyśla.

Włodarz gminy zaproponował mieszkańcom rozwiązanie, poprzez wypełnienie ankiety, która została przez niego przygotowana. W wydrukowanym dokumencie widniały ulice, a obok była pusta kratka, w niej głosujący mieli zaznaczyć od "1" do "10". Warto dodać, że wpisując "1" przy danej drodze podkreślano, że to właśnie ona ma zostać w pierwszej kolejności wykonana przez władze gminy. Pomysł ten nie spodobał się dużej liczbie osób biorących udział w zebraniu. Zaznaczali oni, że bardziej liczne ulice, będą miały większe szanse w tym głosowaniu.

- Przygotowana została również przeze mnie dodatkowa skala. Przy ostatecznym wyniku będę brał również pod uwagę liczebność, długość danej ulicy i inne czynniki

- wyjaśniał W. Hibner.

Ostatecznie 111 osób wypełniło ankietę. Ulica, która znalazła się na pierwszym miejscu - to droga za firmą Elektromechaniki Pojazdowej nr 376736P. To ona okazała się w tym głosowaniu najbardziej istotna dla mieszkańców. Kolejna była droga do świetlicy wiejskiej w Glinnie, a trzecia z kolei ulica Grudniowa. Na czwartym miejscu znalazła się droga od ulicy Sątopskiej w kierunku Starego Tomyśla, piata - ulica Irysowa, szósta - ul. Lipcowa, siódma - ul. Wierzbowy Gaj, ósma - Granitowa, dziewiąta - Azaliowa, a ostatnia - dziesiąta - ulica Goździkowa.

- Moim zdaniem to rozwiązanie nie jest sprawiedliwe. Wydział zajmujący się drogami w gminie powinien opracować jakich schemat i plan budowy dróg na kolejne lata. Jeśli sami nie potrafią tego zrobić, może warto gdzieś zadzwonić, do innych urzędów i zapytać, jak to wygląda u nich

- zaznaczał pan Adam po spotkaniu.

Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Glinnie i dotyczyło najważniejszego tematu dla mieszkańców - dróg!

Pełne żalu i pretensji spotkanie w Glinnie w sprawie dróg. B...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto