Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżka podatku rolnego

PEW, MAL
Eugeniusz Nowak z Urbanowa, który jest właścicielem 13 hektarów ziemi, zapłaci prawie 700 złotych więcej
Eugeniusz Nowak z Urbanowa, który jest właścicielem 13 hektarów ziemi, zapłaci prawie 700 złotych więcej PEW
Zwiększenie stawki podatku ma związek z podwyżką średniej ceny skupu żyta, która jest podstawą do ustalenia kwoty podatku rolnego na rok 2012. Oznacza to podwyżki rzędu kilkudziesięciu procent

Podatek rolny oblicza się bowiem według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. A średnia cena ta wyniosła 74,18 złotych za 1decytonę, czyli dawny kwintal.
Stawka podatku rolnego obliczana jest przez przemnażanie tej ceny przez konkretny dla danego województwa współczynnik . W Wielkopolsce wynosi on 2,5 decytony żyta z tak zwanego 1 hektara przeliczeniowego. Jeśli rolnik posiada 10 hektarów, wówczas przy obliczeniu podatku mnoży ich ilość przez ten właśnie współczynnik oraz przez kwotę ustaloną przez Rady poszczególnych gmin.
Rada gminy ma możliwość obniżyć wskaźnik podawany przez prezesa GUS. Właściwie wszystkie gminy się na to decydują, jednakże i tak w większości z nich podatek rolny wzrasta dość drastycznie.
Do tej pory kwota podstawy w gminach oscylowała w granicach 34-37 złotych.
W roku 2012 w Grodzisku Wielkopolskim, Rakoniewicach i Kamieńcu wzrośnie ona do 55 złotych. W Granowie radni uchwalili stawkę, która wyniesie 50 złotych. W Wielichowie natomiast radni przyjmą uchwałę, regulującą podatek rolny, dopiero podczas sesji 23 listopada.
Henryk Pawlak, sołtys Kotowa w gminie Granowo był za wprowadzeniem najniższej stawki podatkowej, zaproponowanej przez wójta. Wynosiła ona 45 złotych. - Zdecydowanie byłem przeciwny, aby podnosić tę kwotę. Rolnicy, dotknięci wieloma skutkami anomalii pogodowych, mogą się zmagać z kolejnymi. Każdy wzrost cen może być więc dla nich dotkliwa stratą finansową - powiedział.
Również w powiecie nowotomyskim podatek wzrośnie. Gmina Nowy Tomyśl zastanawia się nad wprowadzeniem stawki rzędu 52 złotych. Uchwała zostanie podjęta 2 grudnia, na sesji Rady Miejskiej. W Lwówku stawka, która ma obowiązywać to 45 złotych - decyzja zapadnie 15 listopada. Dwa dni później, kwotę tę ma ustalić gmina Miedzichowo -prawdopodobnie będzie to 60 złotych. Gmina Opalenica już ustaliła ją na 55 złotych. 40 złotych będzie obowiązywało w gminie Lwówek, a 42 w gminie Zbąszyń.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto