Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoki stan Obry w Zbąszyniu. Władze miasta zamknęły tymczasowo kładkę i inne obszary

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Archiwum UM Zbąszyń
Na wielu rzekach na w Wielkopolsce przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Wysoki stan wody widoczny jest na Obrze w okolicach Zbąszynia. Tzw. kładka "Koźlarzy" została przez władze miasta tymczasowo zamknięta, ale to nie jedyne obszary.

Wysoki stan wód w Zbąszyniu.

Na skutek częstych opadów wyraźnie wzbierają rzeki na terenie województwa Wielkopolskiego. Nie inaczej jest w Zbąszyniu. Poziom Obry jest wysoki, co widać gołym okiem, chociażby po zalanej kładce "Koźlarzy", która znajduje się obecnie pod wodą.

Na ten moment jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na polskich rzekach utrzymuje się przede wszystkim stan wody wysokiej. Jednak w okolicach Zbąszynia, jak podaje IMGW, od środy - 21 lutego 2024 roku do soboty - 24 lutego 2024 roku przewidziany został stopień 2 i 3 - czyli wezbranie z przekroczeniem stanu ostrzegawczego i alarmowego.

Władze Zbąszynia wydały komunikat.

W poniedziałek, 19 lutego 2024 roku na oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Zbąszyń opublikowany został ważny komunikat.

- Informujemy, że ze względu na wysoki stan wód na rzece Obrze, podjęliśmy decyzję o czasowym zamknięciu kładki dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Wprowadzenie tej tymczasowej ograniczonej dostępności ma na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z niebezpiecznymi warunkami pogodowymi

- czytamy w komunikacie. Władze gminy dodały również, że proszą o zrozumienie podjętych działań oraz przestrzeganie wszelkich oznaczeń i barier zabezpieczających.

- Kontynuujemy monitorowanie sytuacji, a kładka zostanie ponownie otwarta, gdy warunki na rzece pozwolą na bezpieczne korzystanie z przejścia. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do wszelkich komunikatów bezpieczeństwa. Dziękujemy za współpracę i liczymy na państwa zrozumienie

- przekazuje UMiG Zbąszyń.

Straż pożarna monitoruje sytuację.

Straż pożarna przekazała naszej redakcji, że w ostatnich dniach, na szczęście, nie odnotowano niebezpiecznych wydarzeń nad rzeką. Podkreślono jednak, że z terenów przy wodzie korzystają m.in. wędkarze.

- Uczulamy nad niebezpiecznymi sytuacjami nad rzeką i apelujemy o rozwagę wszystkich korzystając w tym trudnym czasie

- powiedział Szymon Maciejewski oficer prasowy z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Tomyślu.

W ostatnich dniach doszło również do spotkania Sztabu Zarządzania Kryzysowego.

Warto również dodać, że 21 lutego 2024 roku burmistrz Zbąszynia zwołał spotkanie Sztabu Zarządzania Kryzysowego w związku z wysokim stanem wody w rzece Obrze. Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację hydrologiczną, przedstawiono prognozy pogodowe oraz analizę dotychczasowych działań prewencyjnych podejmowanych przez służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe. Na podstawie zebranych informacji, jak wyjaśniają władze gminy, podjęto szereg decyzji mających na celu skoordynowane działania w celu minimalizacji skutków podtopień.

- Sztab będzie monitorować sytuację oraz podejmować dalsze kroki w miarę potrzeb, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i minimalizację szkód wynikających z wysokiego stanu wody w rzece Obrze i jeziorze Błędno. Gmina zabezpieczyła worki oraz piasek w celu udzielenia pomocy potrzebującym oraz zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. A zbąszyńska policja zwiększy dozór nad newralgicznymi punktami narażonymi na podtopienia

- wyjaśnia Marcin Hoffmann, sekretarz gminy Zbąszyń.

Dodatkowo wyłączone z użytku decyzją władz Zbąszynia zostały również:

  • ścieżka rowerowa Zbąszyń – Nądnia,
  • przejście pomiędzy Basztą a Plażą Miejską,
  • czasowo wyłączono z użytku Targowisko Miejskie (w celu zapewnienia możliwości handlu w soboty udostępniony zostanie parking przy Stadionie Orzeł).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto