MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami otwarcie XLV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
W tym roku udział w plenerze bierze aż 18 uczestników - 12 artystów, którzy przedstawią projekty form wiklinowych oraz sześciu rzemieślników - plecionkarzy, którzy zajmą się ich wykonaniem.
W tym roku udział w plenerze bierze aż 18 uczestników - 12 artystów, którzy przedstawią projekty form wiklinowych oraz sześciu rzemieślników - plecionkarzy, którzy zajmą się ich wykonaniem. Dominika Kapałka
W piątek, 31 maja 2024 roku w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu odbyło się oficjalne otwarcie XLV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2024”. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu udział wzięli - artyści, plecionkarze, jak również samorządowcy i przedstawiciele różnych instytucji.

Za nami otwarcie XLV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego!

Warto przypomnieć, że Ogólnopolskie Plenery Wikliniarskie w regionie nowotomyskim mają bardzo bogatą tradycję. W latach 1970 - 1978 odbywały się one w Zbąszyniu nad tamtejszym jeziorem, a w latach 1979 - 1991 w równie malowniczym miejscu - nad jeziorem kuźnickim w Kuźnicy Zbąskiej. W 2001 roku Muzeum w Nowym Tomyślu podjęło się reaktywowania tej wyjątkowej imprezy i jest jest organizatorem po dzień dzisiejszy. Tegoroczny plener rozpoczął się w piątek, 31 maja i trwać będzie aż do 9 czerwca.

Gości powitał gospodarz pleneru Andrzej Chwaliński – dyrektor nowotomyskiego muzeum, który podziękował wszystkim obecnym za przybycie. Dodatkowo oprócz słów radości, nie zabrakło także chwili refleksji oraz wspomnień, a także podkreślenia istoty tego przedsięwzięcia.

- Wyjątkowość plenerów polega na tym, że podczas wydarzenia artyści współpracują z plecionkarzami, którzy tworzą wspólne formy. Zwiedzający muzeum, którzy odwiedzą je w czasie pleneru, będą mieli możliwość zobaczenia, jak wyplata się dość nietypowe formy, które później znajdą swoje miejsce

- mówił szef Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. W wydarzeniu udział wzięli również m.in. burmistrz Nowego Tomyśla Marcin Brambor,wicestarosta powiatu nowotomyskiego Jakub Skrzypczak, dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Beata Baran, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Podlaszewska-Cybal oraz radni i osoby ściśle związane z plecionkarstwem.

- W plenerze już tradycyjnie udział biorą artyści nie tylko z Polski, ale również twórcy zagraniczni m.in. z Francji i Ukrainy. Jest to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń oraz poznania plecionkarzy i wikliniarzy spoza Polski

- podkreślał Marcin Brambor.

Warto podkreślić, że od dzisiaj - codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00 będzie można oglądać postępy artystów. Oficjalne zakończenie pleneru odbędzie się 9 czerwca o godzinie 11:00. Przedstawione zostaną wówczas wykonane prace, otwarta zostanie także wystawa poplenerowa wiklinowych form artystycznych. Natomiast część, wykonanych przez artystów, wiklinowych instalacji umieszczona zostanie w różnych lokalizacjach przestrzeni publicznej w naszym mieście.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto