Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załatwiają potrzeby fizjologiczne na posesjach mieszkańców przy ulicy Dworcowej. Problem rozwiązałoby zapewnienie łazienki na dworcu PKP

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Mieszkańcy obszarów znajdujących się blisko dworca PKP w Szamotułach ponownie apelują o reakcję na incydenty, do jakich dochodzi na terenie ich posesji. Jak informują, brak zapewnionej na dworcu toalety jest przyczyną załatwiania potrzeb fizjologicznych przy ich domach. Spółka PKP S.A. zabrała głos. Czy na dworcu zostanie otwarta toaleta?

Chociaż przed modernizacją linii Poznań - Szczecin budynek z sanitariatami był dostępny dla podróżujących, od kilku lat pozostaje zamknięty, pozostawiając po sobie jedynie nieaktualny znak "WC". Przez pewien czas na terenie dworca funkcjonowały toalety przenośne, zadecydowano o ich zlikwidowaniu. Całkowity brak zapewnionej toalety stał się uprzykrzającym problemem dla mieszkańców okolicznych posesji.

Mieszkańcy są zmuszeni mierzyć się z nieprzyjemnymi incydentami

Mieszkańcy posesji przy ulicy Dworcowej oraz obszarów znajdujących się blisko dworca PKP w Szamotułach ponownie przypominają o niedogodnościach, jakich doświadczają ze względu na brak zapewnionej łazienki na dworcu. Jak mówią, brak odpowiedniego miejsca do załatwienia potrzeb fizjologicznych powoduje zanieczyszczenia w różnych miejscach w bliskiej okolicy dworca.

Jesteśmy mieszkańcami w zasobie PKP. My, jako mieszkańcy, nie możemy pozwalać, żeby ktoś załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne pod naszym domem - apelują mieszkańcy.

Sprawę zapewnienia toalet na szamotulskim dworcu poruszyła w zeszłym roku była posłanka na Sejm RP, Marta Kubiak. Dokładnie 28 lutego 2023 roku skierowano do Spółki PKP S.A. prośbę w imieniu mieszkańców o analizę sprawy i podjęcie stosownych działań. Odpowiedź nie była jednak dla nich satysfakcjonująca.

Spółka dokłada wszelkich starań, aby pasażerowie korzystający ze stacji pasażerskiej obsługiwani byli przy zachowaniu najwyższych standardów. Na chwilę obecną nie ma możliwości zapewnienia stacjonarnych toalet na dworcu w Szamotułach. Jednakże kabiny typu TOI TOI, które postawione są w sąsiedztwie przedmiotowego dworca obsługiwane są przez profesjonalną firmę - odpowiedziała w czerwcu 2023 roku Spółka PKP S.A.

Przez pewien czas podróżnym zapewniono toaletę przenośną typu toi toi, jednak ze względu na liczne dewastacje również ona zniknęła z szamotulskiego peronu.

Spółka poinformowała również o wpisaniu dworca PKP w Szamotułach do programu PID na lata 2024-2030 z nadanym priorytetem "A".

Czy po prawie roku oczekiwania mieszkańcy doczekają się toalet?

Z pytaniem o możliwość otworzenia toalet na szamotulskim dworcu zwrócono się ponownie, jednak przez ten czas niewiele się zmieniło. Nadzieją dla mieszkańców jest inwestycja Programu Inwestycji Dworcowych, która, jak informuje spółka, jest na początkowym etapie realizacji.

Budynek toalet przy dworcu w Szamotułach jest nieczynny od kilku lat. W jego miejsce były ustawione toalety przenośne, które były notorycznie dewastowane i ostatecznie z nich zrezygnowaliśmy. Na ten moment nie planujemy ponownego ich ustawienia. W sierpniu zeszłego roku dworzec w Szamotułach został wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030, który zakłada jego kompleksową przebudowę. W standardzie tego rodzaju inwestycji jest również wykonanie toalet dla pasażerów. Na razie inwestycja jest na początkowym etapie. Więcej szczegółów na temat jej realizacji podamy w późniejszym terminie - informuje Spółka PKP S.A.

Mieszkańcy i mieszkanki obszarów przy peronie PKP będą musieli jeszcze poczekać. Pomóc w zapewnieniu komfortu mieszkańcom mogą patrole Straży Miejskiej lub tymczasowe rozwiązania, jednak zapewnienie toalet w pomieszczeniu wydaje się jedyną skuteczną możliwością rozwiązania ich problemu.

Kontrole Straży Miejskiej odbywają się codziennie. Przynajmniej z dwa razy dziennie jesteśmy w okolicach dworca i parkingu niedaleko dworca. Teraz również walczymy z odśnieżaniem, ale w miarę naszych możliwości staramy się patrolować te okolice. Oczywiście, mieszkańcy widzą dużo więcej, będąc na miejscu, więc jeśli zauważą nasilenie takich zachować, prosimy o zgłoszenia - przekazuje szamotulska Straż Miejska.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto