Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Opalenicy już oficjalnie otwarty dla podróżnych. Byliście go już zobaczyć?

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
W ramach inwestycji wdrożono również wiele rozwiązań technicznych, które sprawiły, że dworzec stał się ekologiczny i bezpieczny.
W ramach inwestycji wdrożono również wiele rozwiązań technicznych, które sprawiły, że dworzec stał się ekologiczny i bezpieczny. Dominika Kapałka
Funkcjonalny, z nowocześnie urządzoną przestrzenią obsługi podróżnych, poddaną renowacji elewacją i otoczeniem, a do tego komfortowy, dostępny i proekologiczny – taki jest dworzec w Opalenicy po zakończonej przebudowie.

Przebudowę dworca w Opalenicy zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Choć podróżni mogli już korzystać z części dworca od listopada ubiegłego roku, gdy obsługa podróżnych została przeniesiona z powrotem do niego po likwidacji dworca tymczasowego, to dziś zakończono inwestycję i obiekt został oficjalnie otwarty dla podróżnych.

Zobacz film: Wojciech Zabłocki z PKP o dworcu w Opalenicy

Dalsza część tekstu pod wideo

od 16 lat

Czytaj też: Zwłoki kobiety znaleziono w mieszkaniu w Opalenicy.

Przebudowę dworca w Opalenicy zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Największą zmianą w wyglądzie budynku jest zastąpienie części ścian od frontu dworca przeszkloną fasadą doświetlającą przestrzeń obsługi podróżnych, a także wyburzenie przybudówki po zachodniej stronie dworca i budowa w jej miejsce wiaty rowerowej z betonu architektonicznego dla ponad 50 jednośladów. Budynek dworca zyskał również iluminację nocną, a także napisy z nazwą dworca oraz „dworzec kolejowy”.

Czytaj też: Wieczorny pożar budynku jednorodzinnego w Borui Kościelnej

- Dzięki przebudowie dworzec w Opalenicy stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowano w nim i w jego otoczeniu bariery architektoniczne, a także wdrożono szereg nowych rozwiązań, w tym m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca. Przy kasie zamontowano również urządzenie wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych. Podróżni z niepełnosprawnościami skorzystają również ze specjalnie przystosowanych do ich potrzeb toalet

- powiedział po briefingu dyr. biura inwestycji PKP, Wojciech Zabłocki. Jak dodał w ramach inwestycji wdrożono również wiele rozwiązań technicznych, które sprawiły, że dworzec stał się ekologiczny i bezpieczny. Dzięki ociepleniu elewacji, zastosowaniu pomp ciepła i montażowi nowej stolarki okiennej, drzwiowej oraz fasad o niskim współczynniku przenikalności ciepła budynek stał się bardziej efektywny energetycznie.

Koszt przebudowy dworca w Opalenicy to 10,7 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia Demiurg z Poznania, a wykonawcą prac budowlanych była firma AGROBEX z Poznania.

W ramach inwestycji wdrożono również wiele rozwiązań technicznych, które sprawiły, że dworzec stał się ekologiczny i bezpieczny.

Dworzec w Opalenicy już oficjalnie otwarty dla podróżnych. B...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto