Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap przeszła na emeryturę. Jak wspomina początki pracy w książnicy?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Dyrektor nowotomyskiej biblioteki Lucyna Kończal-Gnap jest już na emeryturze. Opowiada o początkach pracy w książnicy
Dyrektor nowotomyskiej biblioteki Lucyna Kończal-Gnap jest już na emeryturze. Opowiada o początkach pracy w książnicy Julia Kasperczak
Rozmawiamy z Lucyną Kończal-Gnap, która przez 20 lat była dyrektorką nowotomyskiej biblioteki. Skończyła polonistykę z dwoma specjalnościami - pedagogiczną i edytorską. Po objęciu stanowiska zrobiła studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Na swoim koncie ma liczne sukcesy zawodowe. Jak wspomina początki pracy w książnicy?

Stanowisko dyrektorskie nasza rozmówczyni objęła 1 lipca 2002 roku po dyrektorze Czesławie Krolku, o którym – jak wspomina – mówiło się, że jest człowiekiem instytucją.

- Z pewnością było to dla mnie wyzwanie. Wtedy mówiono, że takiemu niedościgłemu wzorcowi będzie bardzo trudno dorównać. Zostałam wyłoniona z grona siedmiorga kandydatów w drodze konkursu – zaznacza.

Do biblioteki przyszła ze środowiska oświatowego, po 23 latach pracy w nowotomyskich szkołach, w tym najdłużej w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Pani Lucyna zawsze uwielbiała książki, a po latach pracy w oświacie poczuła, że chciałaby spróbować czegoś nowego. Jak mówi, jako animator kultury, czuła się świetnie.

- Wcześniej współpracowałam z biblioteką jako redaktor wydawnictw ukazujących się w bibliotecznej oficynie. Większość z nich, które wydawał mój poprzednik redagowałam. Wówczas gdy obejmowałam bibliotekę, tylko jedna osoba pracująca w bibliotece mogła przystąpić do konkursu, ponieważ miała odpowiednie wykształcenie – podkreśla.

Jak zaznacza nasza rozmówczyni, odchodzi na emeryturę z satysfakcją, że zostawia kompetentny i zaangażowany zespół, z którym wspólnie wiele osiągnęła. Mowa m.in. o Nagrodzie Prezydenta RP „Sztuka Młodym”, dwukrotnym tytule najlepszej biblioteki w Wielkopolsce oraz rankingach, w których nowotomyska książnica niejednokrotnie znajdowała się w gronie 10 najlepszych bibliotek w Polsce.

- Myślę, że odpowiedzialny dyrektor musi myśleć nie tylko o dniu dzisiejszym, ale i o przyszłości kierowanej przez siebie placówki, o tym, co będzie, gdy odejdzie. Dlatego bardzo dbałam o podnoszenie kwalifikacji pracowników merytorycznych, którzy dziś w 90 proc. legitymują się wyższym wykształceniem – stwierdza nasza rozmówczyni.

Ważny jest kontakt z ludźmi

Do biblioteki przyszła mając za sobą 18-letnie ścisłe z nią związki. Starała się, by kierowana przez placówka była nie tylko książnicą, miejscem do wypożyczania, ale stała się swoistym centrum kultury.

Praca umożliwiła naszej rozmówczyni kontakty z wieloma interesującymi ludźmi. Jej pasją stała się współpraca z twórcami. Z sukcesem utworzyła Nowotomyskie Piętro Wyrazów Literackich, gdzie mieli okazję spotykać się pisarze, poeci i twórcy z powiatu nowotomyskiego.

- Zainicjowałam spotkania z podróżnikami i pokazy slajdów podróżniczych w ramach Klubu Miłośników Podróży „Przez kontynenty”. Zanim odeszłam na emeryturę udało się zorganizować 135 spotkań z podróżnikami – wspomina.

Pani Lucyna wymyśliła też cykl „Spotkań niebanalnych” z ciekawymi ludźmi. Bibliotekę odwiedzały osobowości wielkiego formatu, takie jak np. ks. Adam Boniecki, Anna Seniuk, Krzysztof Wielicki, Jan Mela, Michał Rusinek, Grzegorz Miecugow, Bogdan Rymanowski, czy Anna Romantowska.

Z sukcesem prowadzona działalność edytorska

Wyjątkowość nowotomyskiej biblioteki polega również na tym, że posiada własne wydawnictwo. Nakładem bibliotecznej oficyny ukazało się dotąd ponad 150 pozycji książkowych, a za kadencji naszej rozmówczyni około 50. Są to przede wszystkim publikacje, które promują dokonania twórcze nowotomyskich twórców, ale też popularyzujące wiedzę o regionie. Ostatnie z nich to: „Nowotomyślanie znani i nieznani”, „Wydawać się może, że są tu od zawsze… Małe obiekty architektury sakralnej”, „Nowotomyskie sagi”, czy będąca przedmiotem szczególnej wydawniczej troski seria albumowa „Nowotomyskie przechadzki śladami dawnych pocztówek”.

Dyrektor nowotomyskiej biblioteki Lucyna Kończal-Gnap jest już na emeryturze. Opowiada o początkach pracy w książnicy

Dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap przeszła na emerytur...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto