Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał projektu kuślinskiej biblioteki - spektakl "Noszę w kieszeni szminkę" [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
We wtorkowy wieczór w Kuślinie oficjalnie zakończono projekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie - "Od serca do słowa", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2022. Nazwa projektu nawiązuje do ustanowionego przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego i mickiewiczowskiego hasła – „Miej serce i patrzaj w serce”.

Jak powiedziała nam autorka i koordynatorka projektu Maria Czekała - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie, jego zwieńczeniem był monodram „Noszę w kieszeni szminkę”. Monodram, który obejrzeliśmy we wtorkowy wieczór 11 października, w internetowej wersji powstał dwa lata temu, podczas pandemii. Jego autorką, reżyserką i odtwórczynią jest młoda aktorka Joanna Świtała.

W Kuślinie odbyła się jego sceniczna premiera. Aktorkę podczas występu asystą techniczną wspomagali Dominika Brodowska i Dawid Poprawa. Spektakl inspirowany jest życiem i twórczością Haliny Poświatowskiej – pięknej, przedwcześnie zmarłej polskiej poetki.

Dodać należy, że monodram, to najszlachetniejsza forma teatru. Jak oceniają sami artyści, monodram, to najtrudniejszy sprawdzian dla występującego. Oto artysta staje przed publicznością i przez określony czas, w oszczędnej scenografii musi skupić na sobie uwagę, zainteresować, rozśmieszyć, wzruszyć. Joannie Świtale udało się i zainteresować widza, i skupić jego uwagę, niekiedy rozbawić a przede wszystkim – wzruszyć.

Cały projekt, na którym zresztą portal nowytomysl.naszemiasto.pl oraz Tygodnik Dzień Nowotomysko – Grodziski objęły patronat – rozpoczął się już wiosną tego roku.

- Realizację projektu rozpoczęliśmy warsztatami, które przygotowały dzieci i młodzież szkolną oraz ich najbliższych, do udziału w „Rodzinnym Konkursie Pięknego Czytania”. Podczas warsztatowych spotkań przeprowadzonych przez aktorkę warszawskiego teatru „Syrenka” Joannę Świtałę, ćwiczono emisję głosu, dykcję oraz poznano tajniki pięknego czytania – mówi nam dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Czekała i dodaje: - Rodzinny Konkurs Pięknego Czytania pozwolił zaprezentować wszystkim swoje umiejętności, ale przede wszystkim był okazją dla młodych ludzi i ich najbliższych do współpracy, do wspólnego spędzenia czasu wolnego, do pochylenia się nad tekstem, do lepszego poznania się i do emocjonalnego zbliżenia – kończy.

W maju dla najmłodszych, odbyły się dwa spotkania autorskie z wesołym artystą Michałem pn.”Zabawy z poezją czyli Pan Poeta Show”. Do współpracy organizacyjnej podczas realizacji projektu zaproszono dyrekcje, nauczycieli i uczniów szkół podstawowych w Michorzewie i w Wąsowie oraz kierownik i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuślinie.

Cały projekt okazał się sporym sukcesem, o czym świadczy fakt, że każde z organizowanych przez bibliotekę wydarzeń cieszyło się sporym zainteresowaniem uczestników oraz publiczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto