Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Geotermii w Nowym Tomyślu nie będzie? "Jeżeli te informacje się potwierdzą (...) będziemy procedować tryb odwoławczy" - zapewnia Artur Bąk

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Zdjęcie wykonane w Wągrowcu, przedstawia odwiert geotermalny.
Zdjęcie wykonane w Wągrowcu, przedstawia odwiert geotermalny. Alicja Tylkowska
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie dofinansowania wykonania 30 nowych otworów geotermalnych na terenie całego kraju w ramach II naboru wniosków. Wśród wymienionych gmin i miast nie ma Nowego Tomyśla. "Jeżeli te informacje się potwierdzą i decyzja będzie negatywna, będziemy procedować tryb odwoławczy" - zapewnia prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Artur Bąk.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zarekomendowało Nowego Tomyśla

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie dofinansowania wykonania 30 nowych otworów geotermalnych na terenie całego kraju w ramach II naboru wniosków w programie priorytetowym pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. O liście zarekomendowanych miast poinformowało na stronie ministerstwo.

Odwierty, jak podano, dofinansowane przez NFOŚiGW mają być wykonywane w 12 województwach. Wśród miast, które znalazły się na liście rekomendowanej do dofinansowania z województwa wielkopolskiego znalazły się Kalisz, Kazimierz Biskupi i Września. Nie ma tam Nowego Tomyśla.

Warto przypomnieć, że gmina Nowy Tomyśl po raz trzeci aplikowała o środki na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego. Wniosek ten został złożony 30 września 2022 roku. Poprzednie dwa zostały odrzucone przez NFOŚiGW, ze względu na negatywną odpowiedź ministra środowiska, wynikającą z konfliktowości wiercenia z obszarem górniczym. Dzięki uporowi poprzedniego prezesa Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej - Wojciecha Kowalskiego i części radnych udało się wypracować wolę ze strony PGNiG na podpisanie takiego porozumienia i złożono trzeci wniosek.

"Jeżeli te informacje się potwierdzą i decyzja będzie negatywna, będziemy procedować tryb odwoławczy" - zapewnia prezes PEC-u Artur Bąk.

Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Tomyślu, Artur Bąk zapewnił naszą redakcję, że miasto od ewentualnej negatywnej decyzji, będzie się odwoływać.

- Niestety w przestrzeni medialnej nie ma informacji, by Nowy Tomyśl znalazł się na liście gmin, które otrzymały dofinansowanie. Czekamy jednak wraz z wnioskodawcą - czyli Urzędem Miasta - na oficjalne potwierdzenie tej wiadomości, ponieważ jeszcze nic do nas z NFOŚiGW nie wpłynęło. Jeżeli te informacje się potwierdzą i decyzja będzie negatywna, zapewniam, że będziemy procedować tryb odwoławczy

- mówi Artur Bąk. Prezes PEC-u podkreśla również, że to Urząd Miasta, jako wnioskodawca, otrzyma w pierwszej kolejności oficjalną informację o wynikach naboru i o ewentualnych powodach odrzucenia wniosku.

O to, dlaczego Nowego Tomyśla nie ma na liście zapytaliśmy również NFOŚiGW

Jak wyjaśnia Angelika Trela-Pękała, kierownik zespołu prasowego NFOŚiGW ocena wniosków złożonych w drugim naborze konkursowym, które zyskały pozytywną ocenę formalną i pozytywną ocenę Ministra Klimatu i Środowiska, nie została zakończona.

- Zarząd NFOŚiGW nie zatwierdził jeszcze listy rankingowej. Tym samym nie podjął decyzji w sprawie udzielenia dofinansowania dla żadnego spośród zgłoszonych przedsięwzięć. Po zatwierdzeniu listy rankingowej przez zarząd zostanie ona niezwłocznie opublikowana na stronie NFOŚiGW. Decyzja zarządu w tej sprawie będzie upoważniała do udzielania wiążących informacji zainteresowanym. Jednocześnie informuję, że przedmiotowa lista będzie przedmiotem obrad zarządu w dniu 12 grudnia 2023 roku

- tłumaczy naszej redakcji Angelika Trela-Pękała z NFOŚiGW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto