Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Miedzichowo: Za nami II Festyn Archeologiczny Dymarki Miedzichowskie i 4 edycja Eko-Jarmarków! Zapraszamy na fotorelację!

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Archiwum UG Miedzichowo
W niedziele, 21 sierpnia 2022 roku na terenie skansenu w miejscowości Miedzichowo odbył się Festyn Archeologiczny Dymarki Miedzichowskie. Organizowane przez gminę Miedzichowo i Stowarzyszenie Lewiczynek - Zielona Przystań Gminy. Mieszkańcy i goście mogli zwiedzać stanowiska oraz brać aktywny udział zajęciach archeologicznych.

Po raz drugi w gminie Miedzichowo!

Jak informują władze gminy Miedzichowo na terenie skansenu „Dymarki Miedzichowskie na Szlaku Wikliny” zlokalizowano stanowiska, na których zaprezentowano dawne zajęcia ludności:

  • Obróbka krzemienia i innych kamieni - wykonywanie krzemiennych wiórów, grocików strzał, drapaczy do skór siekier i wielu innych narzędzi wykorzystywanych w życiu codziennym ludności kultury pucharów lejkowatych.
  • Stanowisko obróbki kości i poroża - obróbka kości, poroży i zębów zwierzęcych przy użyciu narzędzi krzemiennych i kamiennych, czy wykonywanie kościane szydła, topory i motyki z poroża, dłuta i wielu innych przedmiotów.
  • Stanowisko ceramiczne - wykonywanie naczyń, figurek i przęślików glinianych.
  • Tkactwo - czynności związane z przygotowaniem i obróbką wełny, czy wykonywanie nici przy pomocy przęślika i wrzeciona.
  • Obróbka drewna - zapoznanie się z toporami, siekierami, krzemiennymi nożami i kościanymi dłutami.
  • Rolnictwo w pradziejach - zaprezentowanie narzędzi rolniczych używanych podczas uprawiania zbóż, ich ścinaniu oraz mieleniu mąki na kamieniu żarnowym.
  • Myślistwo - zapoznanie się z neolityczną i wczesno brązową bronią łowiecką.
  • Metalurgia we wczesnej epoce brązu - wytop brązu oraz wykonywanie różnego rodzaju form odlewniczych, czy wykonywanie różnych narzędzi brązowych.
  • Budowa pieca dymarskiego i wytapianie rudy żelaza.

- Stanowiska, które znajdowały się na terenie skansenu przygotowane zostały przez geologów, etnografów i archeologów skupionych w grupę „Archeoreplica” ze Starego Górnika reprezentującego przez Marcina Diakowskiego oraz Macieja Tomaszczyka z grupy Officina Ferraria

- relacjonuje wójt, Stanisław Piechota.

Jak dodaje włodarz gminy punktem kulminacyjnym był wytop darniowej rudy żelaza. Niezbędne w procesie przetapiania rudy darniowej było spalanie wysokokalorycznego węgla drzewnego.

- Budowę pieca rozpoczynano od wykopania zbiornika na płynny żużel, tzw. kotlinkę. Jej głębokość i średnica wynosiła około 50 cm. Nad kotlinką, oblepiając gliną plecionkowy szkielet, wznoszono tzw. szyb. Do wnętrza powstałego pieca wsypywano naprzemiennie przygotowaną rudę i węgiel drzewny. Podsycany miechem płomień osiągał temperaturę od 1200 do 1300 stopni Celsjusza. Pozwalała ona upłynnić wszelkie zawarte w rudzie zanieczyszczenia, które jako żużel spływały do kotlinki. Żelazo tzw. łupka, zbierało się powyżej żużla. Po ukończeniu procesu piec zostawał zburzony, aby uzyskać żelazo

- wyjaśnił S. Piechota.

Na Festynie nie mogło również zabraknąć warsztatów plecionkarskich prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowotomyskiej Wikliny. Warsztaty plecionkarskie pn. „Integrujmy się” w zakresie profilaktyki realizowane były w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

4 edycja Eko-Jarmarków!

Podczas Festynu Archeologicznego odbył się również kolejny już 4 Miedzichowski Eko-Jarmark na Szlaku Wikliny
Na Eko-Jarmarku można było zakupić m.in.:

  • ocet jabłkowy czy syrop z mniszka wyprodukowane przez lokalnych producentów,
  • sery kozie i krowie,
  • przetwory warzywne,
  • miody,
  • wyroby rzeźby z drewna,
  • wyroby z wikliny.

W jarmarkach wzięli udział lokalni eko wytwórcy i producenci, ale także artyści i rzemieślnicy wykorzystujący w swoich pracach surowce naturalne. Eko Jarmarki nie tylko promują ekologiczny styl życia wśród mieszkańców Powiatu Nowotomyskiego, jak i całego województwa wielkopolskiego, ale także tworzą przestrzeń do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy producentami a konsumentami.

Gmina Miedzichowo: Za nami II Festyn Archeologiczny Dymarki ...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto