Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Opalenica: W Terespotockie przy sali wiejskiej pojawiła się tablica upamiętniająca 250-lecie powstania miejscowości!

OPRAC.:
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Odsłonięcie tablicy!
Odsłonięcie tablicy! Archiwum UM Opalenica
Tablica upamiętniająca 250-lecie powstania miejscowości Terespotockie stanęła przed salą wiejską. W oficjalnym odsłonięciu brali udział przedstawiciele władz, sołtysi, radni, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Historia miejscowości Terespotockie

Pełna nazwa miejscowości brzmiała Terespotockie Olędry, co związane było z procesem zakładania osad na zasadach prawa holenderskiego. Nazwa pochodzi od imienia i nazwiska Teresy z Potockich, żony założyciela wsi. Do roku 1919 i w 1939 oficjalna nazwa miejscowości brzmiała TERESFELDE. Osada założona została w 1770 roku przez Wojciecha Opalińskiego, tak więc obchodzono w 2020 r. 250-lecie funkcjonowania miejscowości. Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w Polsce, postanowiono odsłonić tablicę dopiero w tym roku.

Dzisiejsze Terespotockie charakteryzuje się rozproszoną zabudową rozrzuconą na około 600 ha wśród pól i lasów. Kółko Rolnicze zostało założone w październiku 1957 roku przez 17 rolników. Pierwszym prezesem zarządu został Wawrzyn Dakowski. Założycielskie spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich odbyło się 6 grudnia 1964 r. Spośród 21 uczestniczek powołano pierwszy zarząd, któremu przewodniczyła Zofia Lipowicz.

Odsłonięcie tablicy

Tablica upamiętniająca 250-lecie powstania miejscowości Terespotockie stanęła przed salą wiejską. W jej uroczystym odsłonięciu - w piątek 26 listopada - wzięły udział władze gminy Opalenica z burmistrzem Tomaszem Szulcem na czele, gminni radni, sołtys i rada sołecka wsi Terespotockie, a także mieszkańcy i zaproszeni goście. Sołtysowi burmistrz wręczył również stosowny adres i życzył pomyślności dla wszystkich mieszkańców wsi.

W rozmowie z nami sołtys, Bernard Weymann podkreśla, że historia jego miejscowości jest dla niego bardzo ważna, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla całej okolicznej społeczności. Sama tablica powstała z połączenia różnych symboli: Urzędu Miasta Opalenicy, z herbu rodu Potockich i szlaku powstańczego.

- Mieszkańcy oczekiwali upamiętnienia tej rocznicy. Mi natomiast, jako sołtysowi, bardzo zależy na kultywacji historii wsi. Musimy przekazywać nasze dzieje najmłodszym, aby te najistotniejsze informację na temat naszej "małej" ojczyzny nie przepadły- mówi B. Weymann.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto