Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja "Boju o Miedzichowo" kolejny raz w gminie!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Pierwsza inscenizacja odbyła się w 2014 roku w 95 rocznicę.
Pierwsza inscenizacja odbyła się w 2014 roku w 95 rocznicę. Andrzej Dziamski
Urząd Gminy Miedzichowo kolejny raz zaprosił na rocznicę "Boju o Miedzichowo", która odbyła się tradycyjnie w niedzielę, 11 lutego 2024 roku. To była 105. rocznica tego wydarzenia.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był wójt gminy Miedzichowo.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest wójt gminy Miedzichowo, Stanisław Piechota. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 2014 roku w 95 rocznicę. Następnie w 2019 roku odbył się kolejny "Bój o Miedzichowo", tym razem z okazji 100. rocznicy. Inscenizacja "Boju o Miedzichowo" odbywa się co pięć lat, aby uczcić pamięć poległych oraz pokazać część historii młodym pokoleniom.

Trochę historii o samym tym wydarzeniu...

Wszystko zaczęło się od zdobycie Babimostu i Kargowy przez oddziały powstańcze 25 stycznia 1919 roku. To umożliwiło stronie polskiej przygotowania do dalszych działań, których celem było opanowanie Zbąszynia.

- Plan przewidywał, że jedna grupa wojsk zaatakuje miasto od południa z kierunku Babimostu, a druga grupa od północy z kierunku Miedzichowa i Trzciela. W tym celu już od końca stycznia zaczęto we Lwówku gromadzić coraz większe siły powstańcze w celu zdobycia Miedzichowa i dalszych działań w kierunku Zbąszynia

- tłumaczą władze UG. Jak dodają do Lwówka wysłano kompanię grodziską, którą od początku stycznia utworzył ppor. Józef Skrzydlewski.

- Kompania liczyła około 200 żołnierzy. 26 stycznia oddział został zaprzysiężony i jednocześnie odebrał sztandar. Atak kompanii grodziskiej na Miedzichowo zaplanowano w nocy z 10 na 11 lutego 1919 roku. W czasie ataku doszło do niebezpiecznego rozciągnięcia pozycji powstańczych. Część powstańców pod dowództwem ppor. Napieralskiego atakowała zabudowania Miedzichowa, gdy tymczasem pozostałe oddziały zostały w tyle na skraju lasu. Wykorzystali to Niemcy przeprowadzając kontratak, który okrążył część najbardziej wysuniętych powstańców

- relacjonują władze gminy Miedzichowo. Ustalenie nazwisk wszystkich poległych z grodziskiej kompanii, jak podkreśla Urząd Gminy, w ataku na Miedzichowo, stwarza dzisiaj wiele problemów. Wspomnienia powstańców, na których opierają się niemal wszystkie późniejsze opracowania, wymieniają liczbę 11 zabitych. Podczas walk zginęli na pewno:

  • Kazimierz Chocieszyński z Grodziska,
  • Ludwik Małecki z Gnina,
  • Jan Palicki z Grodziska,
  • Franciszek Żychliński z Ptaszkowa,
  • Ludwik Tusz z Grąblewa,
  • Czesław Ruchalski z Grodziska.

- Natomiast Jan Sternal z Grodziska i Stefan Kozioł z Chrustowa dostali się ranni do niewoli niemieckiej i zmarli tego samego dnia. Wspomina się także o jakimś innym, nieznanym powstańcu. Po nieudanym ataku na Miedzichowo kompania grodziska wycofała się na linię Małe i Wielkie Mnichy - Kamionna - Tuczapa - Mochy, a później do Kolna

- wyjaśnia urząd.

Jedyna taka inscenizacja w okolicy już za nami!

To niezwykłe wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą o 11:30 w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Miedzichowie. Następnie, około 12:30, nastąpił przemarsz przy dźwiękach Lwóweckiej Orkiestry Dętej do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miedzichowie. Tam odbył się apel poległym i złożenie wiązanek przy pomniku. Natomiast punktualnie o 13:00 odbyła się główna część obchodów, czyli inscenizację "Boju o Miedzichowo".

Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem na terenie Dymarek Miedzichowskich. Został on przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy Miedzichowo.

Pierwsza inscenizacja odbyła się w 2014 roku w 95 rocznicę.

Inscenizacja "Boju o Miedzichowo" kolejny raz w gminie!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto