Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl. Rodziny zastępcze w powiecie nowotomyskim: "Liczba rodzin jest ciągle za mała, a dzieci jest dużo"

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
W powiecie nowotomyskim cały czas potrzebne są rodziny zastępcze.
W powiecie nowotomyskim cały czas potrzebne są rodziny zastępcze. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt „Zostań poławiaczem pereł”. Jedną z akcji, jaka jest organizowana w ramach projektu, to wsparcie przedstawicieli lokalnych władz i instytucji, którzy udzieląc swój wizerunek, pokazują, że wspierają rodzicielstwo zastępcze. Dowiedzieliśmy się także, jak wygląda sytuacja rodzin zastępczym w powiecie nowotomyskim.

Akcja „Zostań poławiaczem pereł”

Jak informuje nas Natalia Fajfer-Szuberska, kierownik zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, „Zostań poławiaczem pereł”, to lokalna akcja społeczna.

- Opiera się na metaforze perły – ta perła jest symbolem dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, a z drugiej strony metafora ta posłużyła nazwaniu rodziców zastępczych poławiaczami tych oto perełek . W ten sposób chcieliśmy pokazać wizerunek rodzicielstwa zastępczego jako wielkiego dobra

– opowiada. Akcja została utworzona dzięki dofinansowaniu z fundacji EY. Zaangażowani są w nią nie tylko pracownicy PCPR, ale również lokalne władze oraz instytucje, których przedstawiciele udzielają swój wizerunek i tym samym pokazują, że wspierają rodzicielstwo zastępcze. Akcja ta trwa od września 2020r.

- Kampania kończy się w czerwcu br., jednak myślę, że będziemy kontynuować ją dalej własnymi siłami

– zaznacza N. Fajfer-Szuberska.

Rodziny zastępcze w powiecie nowotomyskim

W rozmowie z kierownik zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, dowiadujemy się, że obecnie na terenie powiatu funkcjonują 32 rodziny zastępcze.

- Mamy na terenie powiatu rodziny zastępcze zawodowe, które mają czwórkę, a nawet siódemkę dzieci

– mówi Natalia Fajfer-Szuberska. Wyjaśnia nam, że większość dzieci przebywających obecnie w pieczy zastępczej jest z powiatu nowotomyskiego, jednak zdarzają się pojedyncze przypadki z innych regionów.

- Mamy też dziecko z powiatu grodziskiego, z Zielonej Góry czy Świebodzina. Są to jednak pojedyncze przypadki

– tłumaczy.

Jak zostać rodzina zastępczą?

Natalia Fajfer-Szuberska wyjaśnia nam, że rodziną zastępczą można zostać w każdej chwili. Wystarczy zgłosić się osobiście, telefonicznie lub mailowo do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu i rozpocząć kwalifikację.

- Warunkami, jakie wynikają z ustawy, które muszą spełniać kandydaci ubiegający się o zostanie rodziną zastępczą, to m.in.: nie mogą być karani, muszą posiadać pełnie praw rodzicielskich, muszą wypełniać obowiązki alimentacyjne, jeśli takie mają. Kandydaci muszą również dać rękojmię sprawowania pieczy zastępczej. Sprawdzamy też warunki mieszkaniowe. Dodatkowo kandydaci muszą posiadać zaświadczenie od lekarza, że mogą sprawować opiekę nad dziećmi, a następnie opinię psychologa

– tłumaczy.

Czy jest potrzeba większej ilości rodzin zastępczych?

Natalia Fajfer-Szuberka nie ukrywa, że liczba rodzin jest ciągle za mała, a dzieci, które szukają domu jest dużo.

- Zdarza się, że szukamy po całej Polsce miejsca dla dzieci z powiatu nowotomyskiego

– mówi. Dodaje, że w ostatnim czasie zdarzyła się podobna sytuacja, ponieważ poszukiwana była rodzina dla malutkiego dziecka, jednak na szczęście udało się znaleźć rodzinę w naszym regionie, która zaopiekowała się nim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto