MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr I w Zbąszyniu zyska nową bursę. W planach jest również utworzenie pierwszej w powiecie Szkoły Branżowej II Stopnia!

Amelia Mazurek
Amelia Mazurek
Przy znajdującym się w Zbąszyniu Zespole Szkół nr 1 powstaje bursa, dzięki której dojeżdżający do placówki uczniowie będą mogli skorzystać z zakwaterowania na miejscu. W planie jest także utworzenie Szkoły Branżowej II Stopnia, w której absolwenci będą mogli zyskać wykształcenie średnie.

Bursa przy Zespole Szkół nr 1 w Zbąszyniu

Prace nad powstaniem bursy w Zbąszyniu już trwają. Powstanie ona na drugim piętrze budynku po dawnej przychodni zdrowia. Zadanie to uzyskało wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie prawie 2 mln zł. Koszt inwestycji to blisko 2,5 mln zł. Zgodnie z planami bursa ma zapewnić zakwaterowanie 25 uczniom i uczennicom, a w czasie wakacji będzie pełniła rolę szkolnego schroniska młodzieżowego.

– Jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planami – bursa zostanie oddana do użytku na początku września. Inwestycja jest dość szeroka, ponieważ obejmuje także termomodernizację całego budynku oraz jego ocieplenie, wymianę okien w części, w której znajdzie się bursa, a także docieplenie stropodachu, fotowoltaikę i magazyn energii. Jako gmina jesteśmy również otwarci na funkcjonowanie na naszym terenie nowych szkół ponadpodstawowych

– mówił burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, organem prowadzącym dla szkół ponadpodstawowych jest powiat i to on decyduje o inwestycjach związanych z tym rodzajem placówek.

Utworzenie pierwszej w powiecie Szkoły Branżowej II Stopnia

Uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkole II stopnia, która utworzona zostanie w Zbąszyniu. Taką decyzję podjęło Starostwo Powiatowe. Szkoła branżowa II stopnia umożliwia uzyskanie wykształcenia średniego branżowego, a tym samym zdobycie dyplomu zawodowego na poziomie technika oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości.

– Chcemy utworzyć pierwszą taką szkołę na terenie powiatu nowotomyskiego. Jednak to, czy ona zostanie uruchomiona zależy wyłącznie od naborów. W grupach musi znajdować się przynajmniej 15 osób. Jeśli okaże się, że uda nam się utworzyć takie grupy, to szkoła będzie mogła zacząć w pełni funkcjonować od początku września

– wyjaśnia Marek Nyćkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Usług Wspólnych.

To zatem, czy szkoła zacznie funkcjonować uzależnione jest od zainteresowania jej przyszłych uczniów. W placówce będzie można kontynuować zawody, których kształcenie zapewnione jest w szkole I stopnia.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto