Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Ruszają kontrole i badanie palenisk

Jakub Czekała
JC
Informowaliśmy już, że nowotomyscy strażnicy miejscy zorganizowali, jak również sami wzięli udział w szkoleniu związanym z pobieraniem do badań materiałów z palenisk domowych. Teraz zapowiadają konkretne działania.

Nowy Tomyśl: Ruszają kontrole i badanie palenisk

Działania te mające na celu poprawę jakości powietrza, wymierzone będą w osoby, które w swoich piecach spalają niedozwolone materiały. Nie od dziś wiadomo, że Nowy Tomyśl walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Problem jest na tyle poważny, że zdarza się, iż wieczorami nie można pójść na spacer, by nie narazić się na kaszel i duszności.

Wkrótce ruszą kontrole

Komendant nowotomyskich strażników Arkadiusz Wieczorek powiedział nam, że już wkrótce on i jego pracownicy ruszą „na miasto”, by pobierać próbki z pieców znajdujących się na tych posesjach, gdzie istnieje podejrzenie, że mogą w nich być spalane różne niepożądane rzeczy.

- Gmina zawarła już umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo - Badawczym z Jastrzębia Zdroju - wyjaśnia nam komendant. - Pobrana przez nas próbka zostanie właśnie do nich przesłana na analizę zawartości. Teraz nasze kontrole na terenie posesji będą rozszerzone, właśnie o pobranie materiału do badań - dodaje.

Arkadiusz Wieczorek wyjaśnił nam, że mieszkańcy, którzy spalają w piecach niedozwolone substancje i rzeczy muszą się liczyć z konkretnymi karami: - To mandat, koszty ewentualnej sprawy sądowej oraz zwrot kosztów przeprowadzonych badań składu pobranej próbki.

Jeśli chodzi o statystykę zgłoszeń związanych z zadymionym miastem, to najwięcej zgłoszeń strażnicy odebrali w 2016 roku, bo aż 126, w 2017 roku były 42 zgłoszenia, a w 2015 roku odnotowano 27 takich sygnałów.

- Natomiast od stycznia do dziś mieliśmy około 10 zgłoszeń oraz cztery kontrole palenisk - tłumaczy nam Arkadiusz Wieczorek. - Przypomnieć również warto, że od sezonu grzewczego 2018/2019 w życie wejdzie uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia w piecach węglem brunatnym, miałem, wszelkimi słotami i koncentratami. Palić będzie można węglem, który będzie miał nie mniejszą wartość opałową niż 23 MJ/kg, a drzewo nie może mieć więcej, jak 20 procent wilgotności. Będziemy to także kontrolować u mieszkańców - kończy Arkadiusz Wieczorek.

Dodajmy również, że władze Nowego Tomyśla w walce z zanieczyszczeniem już w ubiegłym roku wprowadziły program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania, a wkrótce również na terenie kilku punktów w mieście oraz w Borui Kościelnej mają zostać zainstalowane czujniki mierzące zanieczyszczenie powietrza. Do tego cały czas prowadzona jest szeroko rozumiana akcja edukacyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto