Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl. Strajk kobiet w Nowym Tomyślu. Nowotomyślanki świętują 102 lata uzyskania przez kobiety praw wyborczych

Julia Kasperczak
Julia Kasperczak
Anna Borowiak
Anna Borowiak
To już kolejny protest kobiet w Nowym Tomyślu. Nowotomyślanki wyszły na ulicę. Tym razem protestowały świętując rocznicę 102 lat uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

22 października, Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, dzięki któremu nie będzie już można przerwać w Polsce ciąży ze względu na ciężkie upośledzenie lub chorobę płodu. Kobiety w całej Polsce wyszły na ulicę, aby protestować przeciwko wyrokowi TK. Strajki kobiet w tych większych, jak i w tych mniejszych trwają do dzisiaj.

Kolejny już protest w Nowym Tomyślu

28 października odbył się czwarty strajk kobiet. Nowotomyślanki spotkały się nie tylko, żeby protestować, ale także świętować 102 rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Protestujące spotkały się na Placu Niepodległości i przeszły się ulicami miasta. Tym razem w wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. - Po 102 latach na ulicach znów musimy wykrzykiwać nasze żądania, bo znów nikt nie chce nas wysłuchać (...) Jesteśmy wytrwałe i nieustępliwe- mówiła Jolanta Rewald-Sałata i wyjaśniała, że w proteście chodzi o prawa człowieka, a nie tylko o prawo do aborcji. - Tym, którzy walczą z nami zajadle, powiem krótko: każdy człowiek musi mieć zapewniono prawo do wyboru, możliwość podejmowania decyzji, więc nie próbujcie nam tych praw odbierać, bo my nie odbieramy wam waszych i spokojnie mówimy "nie chcesz aborcji? To jej sobie nie rób". Wybór, nie zakaz- mówiła podczas swojego wystąpienia.

Pod pomnikiem na Placu Niepodległości zgromadziło się również kilkadziesiąt osób, które zakłócały jej wystąpienie puszczając muzykę z głośników. Zapytaliśmy ich o cel i powód wizyty w tym miejscu: - Jesteśmy tu, bo również chcemy świętować rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, bo kochamy kobiety, dzieci, bo reprezentujemy normalność- mówili w rozmowie z nami. Byli to mieszkańcy Nowego Tomyśla, ale nie tylko. Jak tłumaczyli, niektórzy z nich na dzisiejsze spotkanie przyjechali nawet z Poznania.

Poprzednie protesty

Pierwszy protest w powiecie nowotomyskim odbył się 26 października w Nowym Tomyślu. Młodzi, jak i starsi protestujący rozpoczęli swój marsz na Placu Niepodległości obchodząc centrum miasta. Kolejne protest odbył się 30 października. Tego dnia, protestujący w Nowym Tomyślu zgromadzili się na Placu Niepodległości, a następnie wyruszyli na spacer obklejając słupy i tablice na ogłoszenia plakatami. 30 października odbył się protest w Zbąszyniu, a w spacerze dookoła miasta uczestniczyły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Następnie 31 października odbył się Protest Kobiet w Opalenicy, który zgromadził niemal 800 osób. Protestujący również wyruszyli w spacer dookoła miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto