Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia przymusowego obozu pracy dla Żydów w Bolewicach. Prelekcję na ten temat poprowadził Grzegorz Roszkowiak

Amelia Mazurek
Amelia Mazurek
W czwartek, 22 lutego, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Nowym Tomyślu odbyło się kolejne spotkanie, którego celem było szerzenie wiedzy na temat regionu i jego historii. Jego głównym elementem było wystąpienie Grzegorza Roszkowiaka, z-cy nadleśniczego w Nadleśnictwie Bolewice. Gość opowiadał o tragicznym losie więźniów obozu pracy w Bolewicach, który działał tam podczas II wojny światowej.

Ocalić od zapomnienia

Zasadzenia nowych lasów miały ukrywać prawdę o wojennych obozach, jednak ta odkrywana jest na nowo. Dzieje się tak między innymi w Bolewicach, gdzie mieścił się jeden z obozów pracy przymusowej dla Żydów. Badania oraz obserwacje zapoczątkowały odkrywanie prawdy zarówno o bolewickich lasach, jak i o realiach planowanej przez Hitlera sieci dróg.

Dzisiejsze wydarzenie to historia dawna, ale niedawno odkryta. Ponieważ łączy się z lasem, to my jako leśnicy, staramy się przekazywać ją dalej

– tak o swojej prelekcji mówił Grzegorz Roszkowiak.

Autostrada skropiona krwią

III Rzesza planowała osiągać potęgę na różnych polach. Jednym z nich miała być budowa Reichsautobahn(później Autobahn) – czyli sieci autostrad, która wyróżniać się miała niesamowitymi widokami, otoczeniem bukowo – dębowych lasów, ale również nowoczesnością – w tym budową wielu mostów i przepraw. Nazistowska nowoczesność miała jednak drugie dno – wzdłuż autostrady powstało wiele obozów pracy przymusowej.

Obóz pracy przymusowej dla Żydów w Bolewicach

Jak informował w swoim wystąpieniu z-ca nadleśniczego, według różnych źródeł i w różnych okresach jego istnienia, przebywało w nim od 165 – 350 więźniów. Żywieni czarną kawą zbożową, chlebem i zupą z rzodkwią, pracowali od świtu do nocy, a autostrada powstawała wyłącznie siłą ich rąk. Kiedy któryś z nich mdlał lub tracił siły – pozostawał na miejscu budowy już na wieczność. Przytaczane przez zastępcę Nadleśniczego fakty, poparte zostały dodatkowo nagraniami świadków tamtych wydarzeń – Krystyny Zalewskiej i Bolesława Liska.

Biblioteka, która dba o historię

Spotkania we współpracy z Lasami Państwowymi, to nie jedyne wydarzenia, które mają na celu dbałość o regionalną historię i kulturę. Ich promowaniem w nowotomyskiej bibliotece zajmuje się Ośrodek Wiedzy o Regionie, a na czele wszelkich działań stoi dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym TomyśluElżbieta Podlaszewska - Cybal.

Cyklicznie, co miesiąc odbywają się u nas spotkania "Biblioteki Regionu". Zawsze staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie naszych czytelników i zapraszamy osoby, które są zainteresowane takimi inicjatywami. (…) Lokalnych i regionalnych historyków oraz innych gości zaprasza właśnie "Biblioteka Regionu" – dbamy o to, aby biblioteka żyła i, aby wciąż pozyskiwać nowych, młodych czytelników

- podkreślała szefowa nowotomyskiej książnicy.

Ciekawe spotkania, wystawy i inne inicjatywy odbywają się w bibliotece przez cały czas. Z plakatami wydarzeń oraz ich zapowiedziami zapoznać się można na stronie internetowej biblioteki oraz przy okazji odwiedzin w czytelniach – do czego serdecznie zapraszamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto