MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opalenica: Bez dotacji na PPP

Jakub Czekała
UM Oplalenica
Opalenica: Bez dotacji na PPP. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że gmina Opalenica po ponad rocznych przygotowaniach i negocjacjach podpisała umowę na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej w ramach tak zwanego partnerstwa prywatno - publicznego.

Opalenica: Bez dotacji na PPP

[/b

]Okazało się również, że w związku z projektem władze Opalenicy chciały zdobyć na te działania dodatkowe, zewnętrzne środki. Jednak, jak wyjaśnia zastępca burmistrza, choć wniosek o dotację został dobrze napisany i spełnił wszystkie kryteria, to dofinansowanie nie dostanie. Dlaczego?

- Ostatnie 12 miesięcy to okres wytężonych starań o pozyskanie finansowań zewnętrznych. Każdy przygotowywany wniosek wymaga zaangażowania pracowników specjalizujących się w różnych dziedzinach: technicznych, finansowych i prawnych. Uruchomione w drugiej połowie 2015r. środki Unii Europejskiej oraz programy resortowe postawiły nasze zespoły projektowe w stan pełnej mobilizacji - mówi Paweł Jakubowski. - W efekcie w 2016r. cieszyliśmy się z wypracowanych dofinansowań na realizacje zadań inwestycyjnych i „miękkich” w obszarach kultury, oświaty i sportu.

Jak dodaje, niestety nie wszystkie konkursy rozstrzygane są po myśli g miny. - Przykładem jest nabór związany z kompleksową modernizacją energetyczną budynków użyteczności publicznej, organizowany w ramach WRPO 2014+. Złożony przez nas wniosek został oceniony pozytywnie z wynikiem 24,33 punktów. Jednak ze względu na ograniczoną pulę środków instytucja zarządzająca podjęła decyzję o dofinansowywaniu projektów, które uzyskały co najmniej 27,14 pkt. Nasz wniosek znalazł się na liście rezerwowej - tłumaczy nam.

Zastępca burmistrza wskazuje, że regulamin konkursu obligował gminę do wyłonienia partnera prywatnego i podpisania umowy PPP jeszcze przed podpisaniem ewentualnej umowy o dofinansowanie. Wyjaśnia, że zawarcie w ogłoszeniu przetargowym wymogu uzyskania efektów energetycznych na poziomie co najmniej 60 procent zamiast 45 spowodowałoby, że złożone oferty byłby po prostu znacznie droższe, a w sytuacji nieotrzymania dofinansowania gmina pozostałaby zobowiązana do realizacji kontraktu na tych warunkach.

- W tym wypadku gmina, co prawda nie zyskała dodatkowych środków, jednak nic też nie straciła, bo brak dofinansowania nie obciąży dodatkowo budżetu samorządu - stwierdził.

Dodajmy, że w ramach PPP spółka ENGIE w ciągu roku podda termomodernizacji 8 obiektów, a koszty inwestycyjne wyniosą 11,5 mln. Dodatkowo obejmie budynki monitorowaniem i zarządzaniem przez kolejne 14 lat. Gmina będzie spłacać zadanie w ratach.
od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto