Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Michał Rusinek gościem biblioteki

Materiał biblioteki Nowy Tomyśl
Biblioteka Nowy Tomyśl
Nowy Tomyśl: Michał Rusinek gościem biblioteki, uznany językoznawca, tłumacz, pisarz, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

W ramach projektu „Kto Ty jesteś?” realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu, w Filii w Wytomyślu oraz w Filii w Borui Kościelnej gościł Michał Rusinek.
Uznany językoznawca, tłumacz, pisarz, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej spotkał się z uczniami szkół podstawowych, by opowiedzieć o książce swojego autorstwa, napisanej z myślą o młodych czytelnikach, zatytułowanej „Zaklęcie na „w”. Jest to wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych, wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Opisana w niej historia wydarzyła się naprawdę. Ośmioletniemu Włodkowi kończą się wakacje, lecz niespodziewanie, tuż po nich, zamiast szkoły – zaczyna się wojna. Chłopiec nie do końca wie, czym ona jest, zauważa jednak, że dorośli mówiąc o niej ściszają głos… Domyśla się, że musi to być zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Uczniowie z uwagą wysłuchali fragmentów książki czytanych przez Michała Rusinka. Opisane w niej wydarzenia zostały oparte na wspomnieniach Włodzimierza Dusiewicza – obecnie 86 latka, który urodził się w Nowej Wsi w powiecie szamotulskim, a przed wojną uczył się w szkole w Grodzisku Wielkopolskim. Dzięki jego relacji z lat dzieciństwa, młodzi czytelnicy otrzymali wiarygodny obraz życia w czasach niemieckiej okupacji. Książka stanowi udaną próbę opowiedzenia dzieciom o II wojnie światowej prostym, zrozumiałym dla nich językiem. Opis wojny widzianej oczyma dorastającego chłopca pozwala dorosłym poruszyć z dziećmi niełatwy temat, w sposób odpowiadający dziecięcej wrażliwości.
Uczestnicy spotkań zachęceni przez pisarza dzielili się swoją wiedzą na temat zagadnień związanych z wojenną tematyką. Zadawali także wiele pytań, dotyczących zarówno książki autora, jak i jego życia zawodowego oraz prywatnego. Poznali również zabawę słowną popularną w czasach wojny. Polega ona na uzupełnieniu przymiotnikami krótkiego opowiadania przez osoby, które jego treści nie znają. Przypadkowo dobrane przymiotniki sprawiają, że ostatecznie historyjka staje się bardzo zabawna poprzez swoją całkowitą niedorzeczność. Uczniowie chętnie zaangażowali się w zaproponowaną zabawę, dzięki czemu spotkanie zakończyło się w bardzo wesołej atmosferze.
Projekt „Kto Ty jesteś?” realizowany od marca do czerwca 2017 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto